logo
logo

Zdjęcie: / Inne

Doylestown – tutaj bije serce Polski

Niedziela, 5 lipca 2015 (21:12)

Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lipca 2015 (11:15)

Słuchacze Radia Maryja mieszkający w USA i Kanadzie wzięli dziś udział w XVII Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy. Odbyła się ona w narodowym sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.

 

Na początku spotkania zostały przedstawione grupy pielgrzymkowe, m.in. grupa słuchaczy Radia Maryja z Toronto z o. Jackiem Cydzikiem CSsR, którą powitali o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago, i przybyły z Torunia o. Piotr Dettlaff CSsR. 

– Bądź pozdrowiona Rodzino Radia Maryja! Tutaj bije serce Polski i za to wam, kochani, z całego serca dziękujemy. Za to, że jesteście, że wspieracie nasze posługiwanie modlitwą, cierpieniem, darem serca! Nie byłoby tego radia, nie byłoby tej telewizji, gdybyśmy nie byli przyjaciółmi, którzy patrzą w tę samą stronę – w stronę Nieba – mówił o. Piotr Dettlaff CSsR.

Słowo do pątników skierował także o. Rafał Walczyk OSPPE. – Jak każdego roku w pierwszą niedzielę lipca narodowe sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, czyli Amerykańska Częstochowa, staje się miejscem, do którego prowadzą drogi z każdego zakątka Ameryki Północnej. To już siedemnasty raz Rodzina Radia Maryja i Telewizji Trwam gromadzi się w tym miejscu, gdzie od 60 lat na Wzgórzu Jasności króluje Jasnogórska Królowa Polski – powiedział paulin, który przywołał też historię tego świętego miejsca w USA. 

Dla uczestników pielgrzymki swój koncert dał zespół „Faustynki” pod dyrekcją ks. kanonika Jana Śmigasiewicza, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku. Po jego zakończeniu – w samo południe – odmówiono modlitwę „Anioł Pański” w intencji Ojca Świętego, który pielgrzymuje do Ameryki Południowej. Następnym punktem programu był występ ks. bp. Antoniego Długosza.

O godz. 18.30 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego Długosza, biskupa pomocniczego częstochowskiego. Podczas Eucharystii został odczytany dekret z Watykanu, na mocy którego przez posługę ks. bp. Długosza pielgrzymi otrzymali łaskę odpustu zupełnego.

Ksiądz biskup Antoni Długosz wygłosił także Słowo Boże. Przywołał datę chrztu Polski oraz wybór ks. kard. Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową. Podkreślał, że do każdego Papieża Pan Jezus mówi: „Ty jesteś Piotr, czyli Opoka i na Tobie zbuduję mój Kościół”. – Każdy następca Piotra jest prawdziwym znakiem Chrystusa – podkreślił kaznodzieja.

I dodał, że wciąż powinniśmy pamiętać o przesłaniu, jakim obdarzył nas Polak – Jan Paweł II. Ks. bp Długosz przypomniał najważniejsze słowa z pielgrzymek papieskich do Polski.

– Drogą Kościoła jest człowiek – mówił do nas Papież i nauczał, że cokolwiek przeżywa człowiek nie może to być obojętne dla Kościoła. Dlatego Kościół staje w obronie życia, nie zgadza się na eutanazję, pomaga przy kataklizmach, troszczy się o dzieci i młodzież i prosi, byśmy byli ludźmi sumienia – mówił biskup z Częstochowy.

Kaznodzieja przywołał i to, że Jan Paweł II był Papieżem miłosierdzia i to dzięki niemu orędzie Bożego Miłosierdzia rozeszło się po całym świecie.

– Więź z Matką Bożą umacniał od najmłodszych lat, już kiedy z ojcem pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej – podkreślił i dodał, że Jan Paweł II dodał do Różańca czwartą część – tajemnice światła i prosił wszystkich, by odmawiali tę modlitwę.

Ks. bp Długosz przypomniał też zamach na placu św. Piotra w Watykanie i cudowne ocalenie przez Matkę Bożą Fatimską. Mówił o cierpieniu, jakie spotykało św. Jana Pawła II, oraz o śmierci, która nastąpiła niemal na oczach całego świata. Kaznodzieja wyznał, że zdjęcie cierpiącego Papieża ma w swoim brewiarzu i każdego dnia prosi go, by zawsze był wierny Chrystusowi.

Zaapelował do wiernych, by w ich słowach i czynach zawsze był Chrystus. – Pozwólmy, by i przez nas mógł On działać – prosił, a zwracają się do Polonii wzywał: – Trzymajcie się razem! Mamy bardziej łączyć niż dzielić. I trzymajmy się Matki Bożej!

Z pielgrzymami telefonicznie połączył się o dr Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja podziękował za zorganizowanie pielgrzymki i prosił pątników, by byli apostołami Radia Maryja i Telewizji Trwam. Na koniec Mszy św. uczestnicy uroczystości zawierzyli się Matce Bożej.

Po Mszy Świętej pielgrzymi połączyli się duchowo z polską Częstochową w Apelu Jasnogórskim.

Transmisję z pielgrzymki przeprowadziło Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl