logo
logo

Zdjęcie: arch./ -

Coraz bliżej kanonizacji

Niedziela, 13 września 2015 (20:23)

We Francji zakończono z pozytywnym skutkiem procedurę badania niedającego się wyjaśnić naukowo uleczenia śmiertelnie chorego na białaczkę za wstawiennictwem polskiego męczennika bł. księdza Jerzego Popiełuszki – oświadczył biskup diecezji Creteil.

Po zbadaniu sprawy tego uleczenia na prośbę polskiego Kościoła komisja powołana przez diecezję Creteil pod Paryżem ogłosiła w sobotę pozytywny wynik procedury sprawdzania cudu: ustaliła, że doszło do „niewytłumaczalnego i zadziwiającego uzdrowienia” – oznajmił biskup Creteil Michel Santier.

Zmarły męczeńską śmiercią w 1984 r. ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany jako męczennik 6 czerwca 2010 r.

Zakończenie badania cudownego uzdrowienia chorego, decydujące w procesie kanonizacyjnym, ks. bp Santier ogłosi podczas Mszy św., która będzie celebrowana w poniedziałek w kościele katedralnym w Creteil.

Do cudownego uzdrowienia doszło w Creteil w 2012 r. 56-letni chory na rzadki rodzaj białaczki François Audelan nie mógł już samodzielnie chodzić i nie przyjmował pokarmów. Wezwano do niego księdza, który udzielił mu sakramentów i pomodlił się do Boga, prosząc o wstawiennictwo ks. Jerzego Popiełuszki, którego grób odwiedził wcześniej podczas pobytu w Polsce.

Po modlitwie, jak zaświadczyli wszyscy obecni przy tym zdarzeniu, chory wstał z łóżka całkowicie uzdrowiony.

Kapłan, który odwołał się do wstawiennictwa ks. Jerzego Popiełuszki, odwiedzał wcześniej sanktuaria w Polsce i odkrył przy grobie Jerzego Popiełuszki, że obaj urodzili się dokładnie tego samego dnia: 14 września 1947 r.

Szczególną okoliczność stanowi to, że cudowne uzdrowienie francuskiego pacjenta nastąpiło w dniu 14 września.

Komisja złożona z dwóch notariuszy – Francuza i Polaka – i przedstawiciela diecezji Creteil wydelegowanego do sprawy kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz specjalisty w dziedzinie prawa kanonicznego przesłuchała personel medyczny szpitala i wszystkich świadków.

Jej wnioski zostaną przesłane Kongregacji do spraw Świętych w Rzymie, która przedstawi dossier sprawy Papieżowi, a Franciszek podejmie decyzję o kanonizacji.

RS, PAP

Aktualizacja 13 września 2015 (20:23)

NaszDziennik.pl