logo
logo

Zdjęcie: Paolo Villa/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Pierwsze święcenia kapłańskie

Sobota, 27 sierpnia 2016 (08:47)

W niedzielę, 28 sierpnia, ksiądz biskup Wenceslao Padilla, prefekt Ułan Bator, udzieli święceń kapłańskich pierwszemu katolikowi z Mongolii.

Josepf Enkhbaatar jest pierwszym członkiem Kościoła katolickiego w Mongolii, który wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia diakonatu przyjął 11 grudnia 2014 roku w mieście Daejeong, w Korei Południowej, gdzie wcześniej przygotowywał się do swojej posługi. Kościół w Mongolii jest najmłodszą wspólnotą katolicką na świecie. Prefektura Apostolska w Ułan Bator została założona dopiero w 2002 roku. Obecnie nie może jednak otrzymać statusu diecezji, ponieważ potrzebuje wsparcia z zewnątrz, aby móc działać.

– Cieszymy się wraz ze wspólnotą katolicką w Mongolii, ponieważ to jest wspaniały przykład tego, co to znaczy być Kościołem misyjnym. Pierwszy ksiądz pochodzący z Mongolii jest wielkim znakiem nadziei dla tego narodu i dla nas wszystkich  – powiedział ks. Anthony Chantry, krajowy dyrektor papieskiego dzieła charytatywnego „Missio”, które wspiera kościoły lokalne na terenach misyjnych.

Organizacja „Missio” ostatnio bardzo pomagała wspólnocie katolickiej w Mongolii, nie tylko wspierając finansowo w formacji diakona Josepha, ale też kształcąc liderów świeckich. Dzięki ubiegłorocznej zbiórce w Niedzielę Misyjną udało się zebrać ponad 500 tys. dolarów. Pieniądze zostały przeznaczone właśnie na kształcenie księży i budowę nowych kościołów. W korespondencji z „Missio” ksiądz arcybiskup Padilla podkreślił, że święcenia Josepha Enkhbaatara będą „wydarzeniem historycznym w życiu Kościoła Katolickiego w Mongolii”.

– Chciałem wstąpić do seminarium od razu po ukończeniu szkoły, ale moja rodzina i przyjaciele z misji, także ksiądz biskup, poradzili, żebym najpierw zaczął studia na uniwersytecie – powiedział przyszły kapłan w rozmowie z The UB POST. Joseph Enkhbaatar przed wstąpieniem do seminarium ukończył biochemię na Międzynarodowym Uniwersytecie Mongolskim, jak przyznał, to była właściwa decyzja. – Nauka pomogła mi lepiej zrozumieć Boże dzieło stworzenia – podkreślił.

Księża misjonarze po raz pierwszy przybyli do Mongolii na początku lat 90. Obecnie wspólnota Kościoła w Mongolii liczy nieco ponad 1000 katolików, wśród których posługuje 20 księży i 50 sióstr zakonnych w sześciu parafiach.

Agnieszka M. Domańska

NaszDziennik.pl