logo
logo

Zdjęcie: catholicnewsagency.com/ Internet

W Mosulu siły rządowe odzyskały kościół

Sobota, 11 marca 2017 (20:46)

Po wyzwoleniu od dżihadystów dzielnicy Mosulu al-Dawasa irackie siły rządowe odzyskały tam w tym tygodniu m.in. chaldejski kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który islamiści zamienili na swą bazę. W świątyni w obecnym jej kształcie pozostało niewiele oznak jej chrześcijańskiej przeszłości, gdyż terroryści nie tylko uszkodzili krzyże i zniszczyli jeden z posągów świętych, ale pokryli jej ściany napisami i symbolami tzw. Państwa Islamskiego (PI).

O chrześcijańskim charakterze budynku świadczą jedynie wyryty na frontonie napis „Katolicki kościół chaldejski” i szary marmurowy ołtarz, poza tym widać uszkodzone dwa krzyże: kamienny i metalowy, który najwyraźniej usiłowano oderwać od bramy wyrwanej z zawiasów, puste miejsce po zniszczonej rzeźbie, w przeszłości ozdobionej żółtymi i czerwonymi kwiatami. Na murach wypisano imiona bojówkarzy z PI, a na marmurowych kolumnach kościoła nowi „gospodarze” umieścili teksty i rysunki ukazujące życie w Państwie Islamskim.

Jeden z takich manifestów zawiera 14 zasad życia w Mosulu opanowanym przez dżihadystów, np. nakaz dla kobiet, aby „skromnie” się ubierały i aby pokazywały się publicznie tylko w razie „konieczności”. Na podłodze, pokrytej gruzem, znaleziono ulotkę, na której wymieniano kary cielesne przewidziane dla winnych kradzieży, pijących alkohol, dopuszczających się cudzołóstwa i homoseksualizmu. Towarzyszą temu pełne przemocy i okrucieństwa rysunki. Po zdobyciu kościoła znaleziono przed nim zwłoki pięciu dżihadystów.

Odzyskanie świątyni nastąpiło w wyniku ofensywy wojsk irackich zmierzającej do całkowitego wyzwolenia Mosulu. Jest on ważną twierdzą dla terrorystów z Państwa Islamskiego, którzy jednak stracili już nad nim kontrolę. W styczniu siły rządowe wyzwoliły wschodnią część miasta.

Według płk. Abdulamira al-Muhameddawiego z armii irackiej z wyzwolonego obecnie kościoła, islamiści pilnowali, aby wszyscy mieszkańcy miasta przestrzegali ich zasad i postępowali zgodnie z ich ideologią. Dzięki swemu charakterowi bazy świątynia zachowała się w stosunkowo dobrym stanie w porównaniu z ogromnie zniszczoną resztą dzielnicy.

Dżihadyści zdobyli Mosul w czerwcu 2014 r., zmuszając pozostałych w nim chrześcijan do wyboru między przejściem na islam, płaceniem specjalnego podatku, ucieczką lub zabiciem. W kilka tygodni później zniszczyli miasto Karakosz na wyżynie Niniwy, gdzie mieszkało 120 tys. wyznawców Chrystusa, zmuszając ich do ucieczki.

Kościół chaldejski jest katolickim Kościołem wschodnim, wywodzącym się z nestorianizmu i jest największym wyznaniem chrześcijańskim w Iraku. Przed 2003 r., gdy rozpoczęła się wojna w tym kraju, żyło ich tam prawie półtora miliona, obecnie zaś zostało ich niespełna 350 tysięcy.

RS, PAP

Aktualizacja 30 września 2017 (21:25)

NaszDziennik.pl