logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Jakub Parys/ Nasz Dziennik

Zbrodnia to nie prawo

Poniedziałek, 27 marca 2017 (16:39)

Aborcja nie jest prawem, lecz zbrodnią, podkreślił ks. kard. Robert Sarah w Dniu Świętości Życia w Paryżu.

 

23. rocznica śmierci profesora Jérôme’a Lejeune’a, wybitnego francuskiego genetyka, lekarza i nieugiętego obrońcy życia, stała się okazją do niecodziennego spotkania. Na zaproszenie fundacji jego imienia, kontynuującej dzieło profesora, w paryskim kościele św. Augustyna ks. kard. Robert Sarah wygłosił konferencję i przewodniczył Eucharystii. Wcześniej prefekt watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów długo rozdawał autografy czytelnikom swej najnowszej książki: „Moc milczenia”1, a przed południem wraz z rodziną profesora Lejeune’a odwiedził jego grób.

W kościele zebrały się setki osób. Widać było ludzi w różnym wieku, także rodziny z małymi dziećmi i osoby z zespołem Downa. Życie, dokonywane wybory i cierpienie profesora Lejeune’a stały się dla kardynała kanwą do głębokiej refleksji nad kondycją dzisiejszego świata. – Kościół katolicki w XXI wieku, przynajmniej na Zachodzie, przypomina małą Resztę, o której mówi Pismo Święte. Tak jak Dawid ma on bowiem do dyspozycji tylko mały kamyk Ewangelii Życia i Prawdy, a przecież ugodzi olbrzyma w czoło i powali na ziemię. Wiemy bowiem, że jest to zacięta i zarazem decydująca batalia, która będzie długa i łączy się z walką czasów ostatecznych. Chodzi o przetrwanie ludzkości. Miejmy świadomość, że po raz kolejny, jak to bywało w jego długiej, dwutysiącletniej historii, Kościół jest ostatnim szańcem przeciwko barbarzyństwu – mówił ks. kard. Sarah. Wskazywał, że bezwzględny obowiązek obrony nienarodzonych jest czymś znacznie więcej niż przestrzeganiem zasad moralnych: jest warunkiem sine qua non, „by wydobyć całą cywilizację z barbarzyństwa i zapewnić przyszłość naszej ludzkości”. Wspominając ostracyzm ze strony środowiska naukowego, jaki spotkał profesora Lejeune’a, padające pod jego adresem oskarżenia o ekstremizm, ks. kard. Sarah nawiązał do swojej najnowszej książki o milczeniu: wymuszone milczenie może stać się prawdziwą bliskością z Bogiem, „mocą świadectwa, mocą męczeństwa”. Jak bowiem napisał, „prawdy i światła nie trzeba bronić: ich blask wystarczy im za obronę”.

Światło było motywem przewodnim homilii ks. kard. Saraha nawiązującej do niedzielnej Ewangelii. Tylko uzdrowiony niewidomy widzi naprawdę, gdyż oczyma wiary rozpoznaje Chrystusa. – Niech chrześcijanie odważą się być światłem dla świata – zaapelował.

Profesor Jérôme Lejeune jest kandydatem na ołtarze. Jak poinformowała zebranych wicepostulatorka procesu Aude Dugast, właśnie zakończono prace nad Positio i teraz sprawę bada Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

 

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu  „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Agnieszka Kuryś, Paryż

Aktualizacja 27 marca 2017 (16:40)

Nasz Dziennik