logo
logo

Zdjęcie: rkc.lviv.ua/ -

Modlimy się o nawrócenie Rosji

Sobota, 13 maja 2017 (02:26)

Z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim obrządku rzymskokatolickiego, rozmawia Sławomir Jagodziński

Ojciec Święty wezwał Kościół w Europie do modlitwy i wsparcia materialnego ofiar wojny na Ukrainie. Od tego czasu minął rok. Czy świat znów zapomina o Ukrainie?

– Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za ten głos solidarności sprzed roku. Wówczas było to rzeczywiście zwrócenie uwagi Europy na sytuację kraju dotkniętego skutkami wojny. Niestety, po roku już mało mówi się w środkach przekazu w Europie o Ukrainie. Można powiedzieć, że o Ukrainie zapomniano, nie przypomina się o trwającej tam wojnie. Był to bardzo ważny głos Ojca Świętego. Papież Franciszek stara się przypominać światu o Ukrainie, choćby apelując o pokój w czasie wielkanocnego orędzia „Urbi et Orbi”.

Ksiądz Arcybiskup rozmawiał także niedawno z Papieżem Franciszkiem o Ukrainie…

– Tak. Po audiencji generalnej 3 maja. W czasie osobistego spotkania Ojciec Święty pytał o sytuację na Ukrainie i zapewnił o modlitwie w intencji pokoju. Papież Franciszek poświęcił także korony, które 13 maja zostaną nałożone na statuę Matki Bożej Fatimskiej w naszym diecezjalnym sanktuarium fatimskim w Krysowicach. Po koronacji figura rozpocznie uroczystą peregrynację po wszystkich parafiach na Ukrainie.

Sprawę pokoju Kościół na Ukrainie składa w ręce Maryi?

– Okazją szczególną do tego jest 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Cieszymy się i z koronacji, i z peregrynacji fatimskiej figury. To dla Ukrainy wielkie wydarzenie. Z okazji jubileuszu 100-lecia objawień Matki Bożej Fatimskiej wzywamy naszych wiernych, ale też cały naród ukraiński do czynów, które Maryja w swym orędziu zalecała: do pokuty, modlitwy, nawrócenia, szczególnie zaś do nawrócenia Rosji. Pokój jest darem Boga i ufamy, że ten dar zostanie udzielony przez ręce Maryi.

W 100. rocznicę objawień fatimskich skierowaliśmy odezwę do naszych wiernych, żeby wykorzystać czas pierwszych sobót miesiąca i w sposób szczególny modlić się o nawrócenie Rosji, a także o pokutę i o pokój na Ukrainie.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Sławomir Jagodziński

Nasz Dziennik