logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Irak: Figury Matki Bożej wracają do kościołów

Poniedziałek, 24 lipca 2017 (18:26)

Piętnaście figur Matki Bożej z Lourdes zostało ponownie umieszczonych w kościołach katolickich w miejscowościach na Równinie Niniwy w Iraku.

Zastąpiły one figury usunięte i zniszczone przez tzw. Państwo Islamskie, które zajęło te tereny w 2014 r., a po trzech latach zostało z nich wyparte.

Mieszkańcy Karakosz, Telkaif, Alkusz, Karamles i innych miejscowości, które były zamieszkiwane w większości przez chrześcijan, wypędzonych w 2014 r. przez dżihadystów, widzą w tym znak stopniowego powrotu do normalności.

Z inicjatywą ponownego umieszczenia figur Maryi wyszło francuskie stowarzyszenie katolickie L’Oeuvre d’Orient (Dzieło Wschodnie) po tym, jak jego dyrektor generalny ks. Pascal Gollnisch w czasie swej wizyty w tym regionie zobaczył, że liczne krzyże oraz figury Jezusa i Maryi zostały sprofanowane i zniszczone w czasie trzech lat władzy Państwa Islamskiego.

W marcu br. 15 figur Matki Bożej z Lourdes pobłogosławionych przez biskupa lurdzkiego Nicolas Brouwet wyruszyło ciężarówką z Francji do Iraku.

RS, KAI

NaszDziennik.pl