logo
logo

Ks. Rafał Dyguła TChr (pierwszy z prawej), proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Los Angeles i kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II, w czasie pielgrzymki kapłanów do Fatimy w listopadzie br. Zdjęcie: Sławomir Jagodziński/ Nasz Dziennik

Zawierzenie Kalifornii

Czwartek, 7 grudnia 2017 (15:36)

Amerykańska Kalifornia poświęci się w najbliższą sobotę, 9 grudnia, Niepokalanemu Sercu Maryi. 

Będzie to bardzo znaczące wydarzenie dla tego rejonu, który tradycyjnie uznawany jest za najbardziej liberalny w całych Stanach Zjednoczonych.

– Modlitwa zawierzenia Maryi ma być prowadzona w wyznaczonych 12 kościołach na wybrzeżu Pacyfiku, w tym największych aglomeracjach Los Angeles, San Francisco i San Diego oraz Santa Rosa. Rozpocznie się w samo południe celebracją Mszy Świętej. Następnie uczestnicy modlitwy konsekracyjnej mają udać się w wyznaczone miejsca na okoliczne plaże, symbolicznie na krańce Kalifornii, gdzie z kolei odmówią wspólnotowo Różaniec z litanią do Matki Bożej oraz dokonają uroczystego aktu zwierzenia Kalifornii Maryi Niepokalanej – mówi w  rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Rafał Dyguła TChr, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Los Angeles.

Kapłan zwraca uwagę, że modlitwa konsekracyjna w tym liberalnym stanie i wyjątkowym czasie, czyli na zakończenie Roku Fatimskiego w Kościele powszechnym, w sobotę po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, nabiera wyjątkowego znaczenia. – Tematem wiodącym modlitw tego dnia ma stać się wołanie o łaskę nawrócenia mieszkańców tego stanu oraz intencja wynagradzająca za grzechy – podkreśla ks. Dyguła.

Jak zwraca uwagę dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem ks. Krzysztof Czapla SAC, takie inicjatywy to odpowiadanie czynem na to, o co prosi Maryja, czyli o poświęcenie się Jej Niepokalanemu Sercu.

– Matka Boża obiecała, że owocem takiego poświęcenia będzie pokój, nawrócenie Rosji i czas triumfu Serca Niepokalanego nad złem. Taki akt pokazuje, że orędzie fatimskie jest nie tylko dla Portugalii, ale dla całego świata. Ono ciągle jest aktualne i pozostaje wyzwaniem, aby zrobić to, o co prosi Matka Boża – podkreśla ks. Czapla. I przypomina, że 7 października br., gdy my w pierwszą sobotę przeżywaliśmy „Różaniec do Granic”, poświęcenia swej diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał ordynariusz San Francisco.

– Ks. abp Salvatore Cordileone powiedział wówczas, że czas wreszcie poważnie potraktować wezwanie Matki Bożej z Fatimy. Jeśli to jest recepta na problemy pogrążającego się w złu świata, to nie ma na co czekać. Poświęcenie i wynagradzanie w pierwsze soboty to nasza droga ocalenia – wskazuje ks. Czapla.

Rozmowa z ks. Rafałem Dygułą TChr jutro w „Naszym Dzienniku”.

 

Sławomir Jagodziński

NaszDziennik.pl