logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Miliony pielgrzymów w Fatimie

Poniedziałek, 5 marca 2018 (21:13)

W minionym roku na terenie sanktuarium w Fatimie odprawiono rekordową liczbę Mszy Świętych.

Liczba grup pielgrzymkowych spoza Portugalii w 2017 r., który był rokiem stulecia objawień w Fatimie, była rekordowa i wyniosła 7110. Rok wcześniej do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej dotarło 2711 grup zagranicznych pielgrzymów. – Według naszych statystyk, obejmujących duże zorganizowane grupy, w ubiegłym roku do Fatimy przybyło łącznie 9,4 mln pielgrzymów – poinformowała rzecznik prasowy sanktuarium Carmo Rodeia.
 
W 2017 r. odprawiono tam łącznie 8005 Mszy św., czyli prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. – W ubiegłym roku odbyło się też 2192 innych niż Msze św. wydarzeń modlitewnych. Dla porównania, w roku 2016 wydarzeń takich było 1102 – powiedziała Rodeia.

Z danych portugalskiego sanktuarium wynika, że w Mszach św. oraz w innych uroczystościach modlitewnych w Fatimie wzięło udział ponad 86,5 tys. księży. W większości przypadków wydarzenia te odbyły się w Kaplicy Objawień. We wszystkich organizowanych w tym miejscu modlitwach uczestniczyło w 2017 r. ponad 3,9 mln pielgrzymów z całego świata. Z kolei 1,9 mln wiernych wzięło udział w modlitwie różańcowej i procesji ze świecami, odbywającej się codziennie wieczorem w sanktuarium.

W 2017 r., który był rokiem stulecia objawień w Fatimie, rozdano tam łącznie ponad 2 mln Komunii św.

RS, KAI

NaszDziennik.pl