logo
logo

Zdjęcie: Facebook.com/ndchretiente/ -

Europo, ratuj duszę

Środa, 23 maja 2018 (04:00)

Kraje zachodnie, odwróciwszy się od Boga, pogrążyły się w nihilizmie i rozpaczy, zauważył ks. kard. Robert Sarah, wzywając do ich ewangelizacji.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów spotkał się wczoraj na modlitwie w Chartres z uczestnikami tradycyjnej pieszej pielgrzymki do miejscowej katedry.

– Kraje świata zachodniego nie zaznają pokoju i radości, dopóki nie powrócą do Boga – wskazywał, zwracając się do ok. 15 tys. głównie młodych uczestników pielgrzymki do katedry w Chartres. Przypomniał, że Europę nawrócili święci i męczennicy i dziś ona także ich potrzebuje. – To wy macie być świętymi i męczennikami, którzy zewangelizują Europę. Wasze ojczyzny są spragnione Chrystusa. Świat zachodni odwrócił się bowiem od Boga i jest pogrążony w ciemności – mówił do młodych prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podkreślił, że świat bez Boga jest światem ciemności, kłamstwa i egoizmu. – Bez Bożego światła społeczeństwo zachodnie stało się niczym błędna łódź pośród ciemności – akcentował ks. kard. Sarah. – Jest ono zdane na ciemności lęku, smutku i izolacji. Nicość i próżnia to wszystko, co może dziś zaoferować. Pozwala, by szerzyły się w nim najbardziej szaleńcze ideologie – mówił ksiądz kardynał.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że społeczeństwo zachodnie bez Boga może się stać kolebką terroryzmu etycznego i moralnego, który jest jeszcze silniejszy i bardziej niszczący niż terroryzm islamistów. – Pamiętajmy, że Jezus powiedział, byśmy nie bali się tych, którzy mogą zadać śmierć ciału, lecz nie mogą zabić duszy. Bać się mamy raczej tych, którzy mogą wrzucić do otchłani zarówno duszę, jak i ciało – stwierdził.

Wezwał młodych do jasności i realizmu w patrzeniu na to, co się dzieje w Europie. Podkreślił potrzebę ukazywania wielu błądzącym duszom światła, drogi prawdy, jedynej prawdziwej drogi wyzwolenia, czyli drogi Krzyża. – Musimy głosić światu, że nasza nadzieja ma imię, jest nią Jezus Chrystus, jedyny Zbawiciel świata i ludzkości – dodał ks. kard. Sarah.

Jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego ks. kard. Sarah skierował specjalne słowo do kapłanów. Prosił ich, by nabożnie, w skupieniu i z poczuciem sakralności sprawowali Eucharystię. Przypomniał, że ich celibat jest znakiem zjednoczenia z Chrystusem ukrzyżowanym. Przestrzegł też przed postulatami rozluźnienia dyscypliny celibatu.

SJ, vaticannews

Nasz Dziennik