logo
logo

Zdjęcie: Dennis Jarvis/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

Ziemia Święta – trzeba wypracować nowe drogi dialogu

Sobota, 16 czerwca 2018 (11:32)

Dla pokojowej przyszłości Ziemi Świętej i całego regionu Bliskiego Wschodu trzeba wypracować nowe drogi dialogu. Przeniesienie ambasady USA z Tel Avivu do Jerozolimy zresetowało wszelkie relacje między Izraelczykami a Palestyńczykami – wskazał ks. abp Pierbattista Pizzaballa, administrator Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

Ksiądz arcybiskup podkreślił, że optymalne rozwiązanie „dwa narody, dwa państwa” coraz bardziej się oddala.

Wcześniejszy model negocjacji przestał istnieć. Wskazana przez porozumienia z Oslo droga totalnie się wyczerpała przy bierności i zupełnym milczeniu wspólnoty międzynarodowej. Stąd pilnie trzeba znaleźć nowe kanały dialogu. Przypomina o tym ks. abp Pizzaballa, wskazując jednocześnie na ogromne różnice społeczno-polityczne między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Franciszkanin posługujący od ponad 30 lat w Ziemi Świętej zauważa, że dopóki nie uda się zaprowadzić bezpiecznej i pokojowej sytuacji w tym regionie, dopóty ojczyzna Jezusa nie będzie się rozwijała, a jej mieszkańcy będą nieustannie cierpieć.

Arcybiskup Pizzaballa wskazuje zarazem na złożoność sytuacji, przypominając, jak bardzo przeniesienie amerykańskiej ambasady zaogniło sytuację w Strefie Gazy, i tak już będącej w dramatycznym położeniu. Administrator Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy zauważa, że choć w gestii Kościoła nie jest znajdowanie rozwiązań politycznych, to musi znaleźć nowy język promowania pokoju.

Arcybiskup Pizzaballa wyraża nadzieję, że ważnym krokiem ku rozwiązaniu sytuacji w Ziemi Świętej stanie się ekumeniczny dzień modlitwy i refleksji, na który Papież Franciszek zaprosił do Bari wszystkich patriarchów Bliskiego Wschodu.

JG, KAI

NaszDziennik.pl