logo
logo

Zdjęcie: Alexander Johmann/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

Biskupi o podziałach w Afryce Wschodniej

Wtorek, 24 lipca 2018 (11:34)

Katoliccy biskupi Afryki Wschodniej potępili wszelkie formy wykorzystywania różnic politycznych, religijnych, kulturowych i etnicznych między ludźmi tego subregionu. Przeciwnie, należy starać się leczyć podziały etniczne oraz między szczepami, oświadczyła organizacja Konferencji Biskupów Afryki Wschodniej (AMECEA) na zakończenie 10-dniowego zebrania generalnego w Addis Abebie.

Biskupi dziewięciu krajów afrykańskich w 21 punktach stwierdzają, że różnice między narodami Afryki Wschodniej nie są elementem podziału między ludźmi, ale raczej należy na nie patrzeć pozytywnie. Ostrzegają też przed utrzymującym się zagrożeniem przez radykalizację i terroryzm religijny, jakiego doświadcza młodzież.

W związku z tym biskupi proponują bardziej intensywne skierowanie uwagi duszpasterzy na młodzież i objęcie jej większą troską. Podkreślili też, że pragną w dalszym ciągu wspierać rządy regionu w ich staraniach o zwalczenie radykalnego ekstremizmu. W tych działaniach należy zwracać uwagę na poszanowanie godności człowieka i jego praw.

Biskupi AMECEA skrytykowali też szalejącą korupcję, która niweczy pokojowe starania o rozwój i jedność Afryki Wschodniej. Zaapelowali do wszystkich katolików i ludzi dobrej woli o obronę godności każdego człowieka jako obrazu Boga. Przypomnieli, że społeczno-ekonomiczny, polityczny i kulturalny rozwój społeczeństwa jest związany nierozerwalnie z godnością człowieka.

W sposób wyraźny hierarchowie zadeklarowali swoją solidarność z ludami Erytrei i Etiopii i wyrazili zadowolenie z trwającego procesu pojednania między tymi krajami. Środki podjęte przez rządy obu krajów pokazują, że „Afrykańczycy posiadają mądrość polubownego rozwiązywania swoich problemów”, stwierdzili biskupi wschodnioafrykańscy.

AMECEA tworzą biskupi Erytrei, Etiopii, Malawi, Kenii, Tanzanii, Sudanu, Sudanu Południowego, Ugandy i Zambii. Na ich spotkaniu w Addis Abebie Watykan reprezentowali m.in. sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów, abp Protase Rugambwa, o. Bruno-Marie Duffé, sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz nuncjusz apostolski w Etiopii, abp Luigi Bianco.

NaszDziennik.pl