logo
logo

Zdjęcie: Sławomir Jagodziński/ Nasz Dziennik

Zobowiązujące zawierzenie

Środa, 22 sierpnia 2018 (12:44)

Z ks. dr. Krzysztofem Czaplą SAC, dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanemm rozmawia Małgorzata Bochenek.

22 sierpnia w kalendarzu liturgicznym obchodzimy święto Matki Bożej Królowej. Tego dnia cały Kościół wezwany jest do poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi. Dlaczego?

– Świat Niepokalanemu Sercu Maryi po raz pierwszy poświęcił Papież Pius XII w 1942 r. W ten sposób pragnął odpowiedzieć na wezwanie Matki Bożej z Fatimy. Encykliką „Ad caeli Reginam” ogłoszoną w 1954 r. wprowadził do kalendarza liturgicznego święto Maryi Królowej i zarządził, aby właśnie w to święto cały Kościół ponawiał poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi.

Początkowo wspomnienie Maryi Królowej obchodzono 31 maja. Posoborowa reforma na dzień jego obchodów wyznaczyła 22 sierpnia, w oktawie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zarządzenie Papieża było jednoznaczne, nie zostało zmodyfikowane czy odwołane przez żadnego z jego następców. Zatem wciąż obowiązuje w całym Kościele. Podobnie jak w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata poświęcamy się Najświętszemu Sercu Jezusowemu, tak w święto Maryi Królowej mamy obowiązek poświęcać się Niepokalanemu Sercu Maryi, czyli zawierzać Matce Bożej.

W jaki sposób należy podejmować ten akt?

– Forma aktu poświęcenia jest dowolna, konieczna jest jednak intencja poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt poświęcenia możemy podjąć indywidulanie czy też wspólnotowo w rodzinie lub parafii. Na stronie Sekretariatu Fatimskiego (www.sekretariatfatimski.pl) zamieszczone są pomoce duszpasterskie służące jego głębszemu przeżyciu. Polecam te materiały.

Co oznacza poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi?

– Kiedy Sługa Boża Łucja zaniepokoiła się, że zostanie sama po śmierci Franciszka i Hiacynty, usłyszała od Matki Bożej: „Nie bój się, moje Niepokalane Serce zawsze będzie przy Tobie, nigdy Cię nie opuści”. By zrozumieć, czym jest poświęcenie Niepokalanemu Sercu Maryi, trzeba sięgnąć do tego obrazu. Matka Boża zapewnia, że zawsze będzie przy nas. Jan Paweł II powiedział na Krzeptówkach w Zakopanem, że największą troską Niepokalanego Serca Maryi jest wieczne zbawienie wszystkich ludzi, o to zabiega Maryja jako nasza Królowa i Matka. Jezus na krzyżu, kiedy umierał, dał nam Maryję za Matkę. Ten, kto się poświęca Niepokalanemu Sercu, przyjmuje testament Jezusa z krzyża.

Poświęcenie Niepokalanemu Sercu Maryi to zatem wyraz wiary w matczyną opiekę Maryi, ale też podejmowanie działań, by Jej Niepokalane Serce było kochane?

– Polska poświęciła się dwa razy Niepokalanemu Sercu Maryi: w roku 1946 i 2017. Kościół wyraźnie wskazał, że poświęcenie wymaga też naszej odpowiedzi w wymiarze wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu. Dlatego nie możemy być tylko biernymi uczestnikami orędzia fatimskiego. Jego treści przybliżała Wielka Nowenna Fatimska, która trwała przez dziewięć lat przed jubileuszem 100-lecia objawień w Fatimie. Około jednej trzeciej polskich parafii podjęło zaproszenie i wprowadziło praktykę nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca, które są centrum fatimskiego objawienia. Jednak widzimy, że jeszcze nie cała Polska podjęła to wyzwanie. Maryja prosi o to nabożeństwo cały świat, dlatego bardzo wiele pracy przed nami.

Stąd zrodziła się inicjatywa Krucjata Jednej Intencji?

– Tak. Może ją podjąć każdy, ofiarując dowolną modlitwę, swoje cierpienia lub wyrzeczenia w jednej konkretnej intencji: „By Maryja była bardziej znana i miłowana; by Jej Wezwanie z Fatimy poznał i wypełnił świat”. Poprzez tę krucjatę chcemy, aby serca ludzi otworzyły się na wezwanie Matki Bożej z Fatimy.

Krucjata bardzo pięknie się rozwija, przyłączyło się do niej już około 20 tys. osób. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o materiały jej dotyczące proszą różne wspólnoty, parafia, zgromadzenia, a nawet katecheci, którzy wśród swoich uczniów pragną ją propagować. Pragniemy, aby owocowało ziarno rzucone w glebę polskich serc, aby Polska, cały świat zjednoczył się w pierwsze soboty meiesiąca przy Niepokalanym Sercu Maryi. Do tego przynagla nas poświęcenie Niepokalanemu Sercu, które dzisiaj powinniśmy z wiarą i ufnością ponowić.

Dziękuję za rozmowę.

Akty poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi znajdziesz TUTAJ.

Małgorzata Bochenek

Aktualizacja 22 sierpnia 2018 (12:44)

Nasz Dziennik