logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: VATICAN MEDIA/ PAP/EPA

Franciszek przybył na Litwę

Sobota, 22 września 2018 (13:36)

Na znaczenie wierności swoim korzeniom, do których należy także „ugoszczenie różnic”, wskazał Papież, spotykając się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i z korpusem dyplomatycznym na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim w Wilnie.

Prezydent Litwy, Dalia Grybauskaitė, najpierw powitała Ojca Świętego po włosku. Następnie przypomniała, że Litwini przetrwali dzięki ofiarności i nadziei. Podkreśliła, że Stolica Apostolska zawsze wspierała wolność Litwy. Zaznaczyła, iż głęboka wiara umożliwiła przetrwanie jej rodakom najtrudniejszych prób: wygnania, łagrów, więzień, bunkrów partyzanckich. Przypomniała także zaangażowanie wielu mieszkańców swej ojczyzny w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

„Litwa nie ogranicza się do opowieści o swoich bolesnych doświadczeniach i patrzy ku przyszłości z wielką nadzieją. Te oczekiwania zwrócone są przede wszystkim ku młodym, urodzonym i wzrastającym w świetle wolności” –– stwierdziła prezydent Grybauskaitė. Swoje wystąpienie zakończyła po włosku, życząc Ojcu Świętemu zdrowia, wytrwałości i odwagi.

Swoje przemówienie Franciszek rozpoczął od nawiązania do słów wypowiedzianych przed 25 laty przez św. Jana Pawła II, który określił Litwę jako „milczącego świadka żarliwego umiłowania wolności religijnej”. Podkreślił, że jego wizyta zbiega się z obchodami 100. rocznicy ogłoszenia niepodległości Litwy. Przypomniał, że miniony wiek był naznaczony licznymi doświadczeniami i cierpieniami. Zaznaczył, że każde pokolenie musi sobie przyswoić zmagania i osiągnięcia przeszłości oraz jest wezwane do oddawania czci pamięci pokoleń, które przeminęły.

Nawiązując do litewskiego hymnu, Papież zachęcił do czerpania sił z przeszłości. Ojciec Święty wskazał na wyzwania chwili obecnej w obliczu narastania tendencji do siania podziałów. Przypomniał, że Litwini mają własne oryginalne słowo: „ugościć różnice”. „Poprzez dialog, otwartość i zrozumienie mogą one stać się pomostem między europejskim Wschodem a Zachodem. Może to być owocem dojrzałej historii, którą jako naród ofiarowujecie wspólnocie międzynarodowej, a zwłaszcza Unii Europejskiej” – powiedział Franciszek. Wskazał, że wszystkie konflikty znajdują trwałe rozwiązania, gdy znajdują zakorzenienie w konkretnej trosce o osoby, zwłaszcza najsłabsze i gdy czujemy się wezwani, by poszerzać spojrzenie, by rozpoznać większe dobro, przynoszące korzyści wszystkim”.

Papież zachęcił, by zapewniono młodym przestrzeń do rozwoju i pracy, aby poczuli się czynnymi uczestnikami budowania struktury społecznej i wspólnotowej. „Litwa, o której marzą, może jedynie się spełnić w nieustannych staraniach o promowanie tych polityk, które pobudzają do czynnego udziału najmłodszych w życiu społeczeństwa. Będzie to niewątpliwie ziarnem nadziei, ponieważ doprowadzi do dynamizmu, w którym »dusza« tego narodu będzie stale rodzić gościnność: gościnność wobec cudzoziemca, gościnność dla młodych, dla osób starszych, dla ubogich, ostatecznie gościnność dla przyszłości” – stwierdził Ojciec Święty. Jednocześnie zapewnił przedstawicieli władz Litwy, że Kościół katolicki jest gotów wnieść swój wkład, aby ta ziemia mogła wypełnić swoje powołanie bycia mostem komunii i nadziei.

RP, KAI

Aktualizacja 22 września 2018 (17:25)

NaszDziennik.pl