logo
logo

Zdjęcie: Santuário de Fátima/ -

Wyjątkowy Pielgrzym

Środa, 23 stycznia 2019 (03:42)

W Panamie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymom towarzyszy figura Matki Bożej Fatimskiej, która specjalnie na tę okazję przywieziona została z portugalskiego sanktuarium.

Do Panamy kopię figury fatimskiej Madonny przywiózł ks. Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium fatimskiego.

– Pamiętamy, jakim nabożeństwem Papież św. Jan Paweł II darzył Najświętszą Maryję Pannę, i tak naturalnie, kiedy zainaugurował Światowe Dni Młodzieży, od początku nadał im charakter maryjny. To nam wystarczyło, by właśnie tę wyjątkową figurę przywieźć tutaj – powiedział po przylocie na lotnisko. Zwrócił uwagę, że figura będzie towarzyszyć Ojcu Świętemu Franciszkowi i młodzieży podczas modlitw, refleksji i liturgicznych celebracji.

– Do Panamy przybyła pierwsza, a zarazem najcenniejsza z pielgrzymujących figur Matki Bożej Fatimskiej – wskazuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

– Z racji, że odwiedziła ona najwięcej krajów, teraz pozostaje w bazylice Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Po figurze znajdującej się w Kaplicy Objawień ta jest najcenniejsza i dla rozpoczynających ŚDM uczyniono wyjątek, że właśnie ją wybrano – dodaje.

Fatimską Panią powitano w Panamie bardzo radośnie. Po wyniesieniu figury z samolotu ks. abp José Domingo Ulloa, metropolita Panamy, ogłosił, że Królowa Pokoju przybyła do Panamy. Na lotnisku zgromadziły się setki wiernych, którzy śpiewali pieśni i się modlili. Figura nazywana wyjątkowym Pielgrzymem przeszła w procesji do kościoła Matki Bożej z Lourdes. Po modlitwie rektor sanktuarium fatimskiego podziękował za ciepłe przyjęcie i poprosił młodych, aby uznali Maryję za swój wzór i by zawierzyli Jej swoje życie.

Co ciekawe, fatimska figura Matki Bożej została zarejestrowana jako drugi pielgrzym na ŚDM, zaraz po Ojcu Świętym.

Odpust zupełny

Podczas Światowych Dni Młodzieży przed figurą Matki Bożej Fatimskiej młodzież będzie mogła uzyskać odpust zupełny. Archidiecezja Panamy 8 stycznia otrzymała od watykańskiej Penitencjarii Apostolskiej ten przywilej dla wszystkich pielgrzymów biorących udział w ŚDM. Odpust można uzyskać, spełniając warunki typowe w takich okolicznościach: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św. i modlitwa przed figurą w intencjach Ojca Świętego. Rektor sanktuarium w Fatimie akcentuje, że obecność Maryi na ŚDM i przywieziony przez Nią odpust przypominają i potwierdzają znaczenie orędzia fatimskiego jako wezwania do nawrócenia.

Aktualność orędzia

– Przez fakt obecności figury fatimskiej na ŚDM zaakcentowana została aktualność orędzia objawień fatimskich. Widzimy tu wskazanie na obecność Maryi w Kościele katolickim – zauważa ks. Czapla. – Poprawnie kształtowana duchowość chrześcijańska, choć ukierunkowana na Chrystusa, zakorzeniona jest w pobożności maryjnej. Papież przypomina młodzieży, że na drodze do Chrystusa spotykamy Maryję i nie możemy Jej pomijać – podkreśla. Organizatorzy ŚDM wskazują, że jest to „historyczna szansa”, która przyniesie „wielkie duchowe owoce” nie tylko dla młodych ludzi z Panamy, ale dla młodych na całym świecie.

Przykład tego zawierzenia Maryi dał sam Ojciec Święty Franciszek, który już wczoraj, dzień przed wyruszeniem do Panamy, zawierzył swoją piel-grzymkę i spotkanie z młodzieżą świata Matce Bożej w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore.

Choć Papież do Panamy doleci już dziś, oficjalne powitanie Franciszka przez młodzież nastąpi jutro na Campo Santa Maria la Antigua – Cinta Costera o godz. 17.30 (23.30 czasu polskiego). W piątek Franciszek weźmie udział z młodzieżą w liturgii pokutnej i Drodze Krzyżowej. W sobotę rano odprawi uroczystą Mszę św. z poświęceniem ołtarza bazyliki katedralnej w Santa Maria la Antigua. Następnie spotka się z młodzieżą w Wyższym Seminarium Duchownym św. Józefa oraz będzie z nimi na czuwaniu modlitewnym na Campo San Juan Pablo II – Metro Park. Tam też w niedzielę zostanie odprawiona Msza św., która będzie punktem kulminacyjnym ŚDM.

Portugalia w 2022 r.?

Na zakończenie Mszy św. w niedzielę Ojciec Święty ogłosi też organizatora kolejnych ŚDM. Patriarcha Lizbony ks. kard. Manuel Clemente przed wylotem do Panamy powiedział, że stolica Portugalii jest głównym kandydatem do ich organizacji. Przyznał, że ma nadzieję, iż Papież Franciszek ogłosi Lizbonę kolejnym gospodarzem spotkania młodych. Jak powiedział cytowany przez KAI portugalski dziennikarz Antonio Marujo, wyjazd figury Matki Bożej Fatimskiej do Panamy, a także przybycie tam portugalskiego prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy jest nieprzypadkowe. – Papież Franciszek ogłosi w Panamie Lizbonę miejscem kolejnych ŚDM. Odbędą się one tam w 2022 r. – twierdzi. 

Krzysztof Gajkowski

Nasz Dziennik