logo
logo

Pielgrzymka

zdjęcie

Zdjęcie: E. Ferrari/ PAP/EPA

Papież już z młodzieżą

Piątek, 25 stycznia 2019 (03:00)

Wczoraj Ojciec Święty po raz pierwszy spotkał się z młodymi w ramach 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie, które odbywają się pod hasłem „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Papieska wizyta w tym kraju, a zarazem 26. podróż apostolska Franciszka, potrwa do najbliższej niedzieli.

 

Po ponad 12 godzinach lotu z Rzymu samolot z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku Tocumen w pobliżu Panama City w środę o godz. 16.15 czasu miejscowego (22.15 czasu polskiego). Tutaj dostojnego gościa powitał prezydent Juan Carlos Varela wraz z małżonką. Wśród witających byli m.in. ks. abp Mirosław Adamczyk, nuncjusz apostolski w Panamie, ks. abp José Domingo Ulloa, metropolita Panamy, oraz członkowie Episkopatu tego kraju.

Jeszcze na płycie lotniska troje dzieci w tradycyjnych strojach wręczyło Franciszkowi bukiet kwiatów. Podczas ceremonii nie było przemówień. Po wysłuchaniu hymnów Watykanu i Panamy prezydent przedstawił Następcy św. Piotra członków rządu, po czym z gościem przywitali się miejscowi biskupi.

Powitaniu towarzyszył występ obecnych na płycie lotniska ludowych zespołów panamskich, które wykonały dla Ojca Świętego tradycyjne tańce narodowe. Nie dało się nie zauważyć ponad 2-tysięcznej rzeszy młodzieży, która witała Ojca Świętego radosnymi okrzykami. Niejako w odpowiedzi na serdeczne powitanie ze strony młodych jeszcze przed opuszczeniem lotniska Biskup Rzymu spontanicznie podszedł do nich, błogosławiąc i pozdrawiając przybyłych.

Z lotniska udał się do oddalonej o 28 km siedziby nuncjatury apostolskiej w Panamie. Pierwszą część trasy, w eskorcie honorowej, Ojciec Święty przemierzył w zakrytym samochodzie, by następnie przesiąść się do pojazdu panoramicznego. Cały przejazd, wśród licznie zgromadzonych wzdłuż ulic wiernych, trwał blisko 1,5 godziny. Po przybyciu na miejsce i spożyciu kolacji Franciszek udał się na spoczynek.

Wczoraj w Palacio de las Garzas odbyło się oficjalne powitanie Ojca Świętego przez prezydenta Panamy. Z prezydenckiej rezydencji Franciszek udał się do Bolivar Palace, będącego siedzibą miejscowego ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie miało miejsce spotkanie z korpusem dyplomatycznym.

Dzień przed przybyciem Franciszka uroczystą Mszą św. na Costa Cintera zainaugurowano 34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie. W Eucharystii uczestniczyło ok. 150 tys. wiernych. Zarejestrowanych zostało 100 tys. pielgrzymów, oprócz tego komitet organizacyjny poinformował o 480 biskupach oraz o 2,5 tys. akredytowanych dziennikarzy i pracowników mediów.

Franciszek jest drugim Następcą św. Piotra, który odwiedził Panamę. Pierwszym był św. Jan Paweł II, który przebywał tu w dniach 5-6 marca 1983 roku w ramach swojej 17. zagranicznej podróży apostolskiej, podczas której odwiedził również Portugalię, Kostarykę, Nikaraguę, Salwador, Gwatemalę, Honduras, Belize i Haiti.

Sebastian Karczewski

Nasz Dziennik