logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Matuszak/ Nasz Dziennik

Dziś święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Czwartek, 13 czerwca 2019 (11:12)

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w Polsce corocznie w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego od 2013 roku. Ma ono przyczynić się do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Decyzję o wprowadzeniu święta podjęli biskupi zgromadzeni na 360. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem w listopadzie 2012 r. W następstwie tej decyzji, w lutym 2013 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła dla Kościoła w Polsce nowe święto oraz jego coroczne obchody na czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Biskupi podkreślają, że święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, wprowadzone w ostatnich dniach pontyfikatu Papieża Benedykta XVI, jest dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym.

Biskupi polscy zachęcają do licznego udziału w kolejnych obchodach ku czci Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, aby nowe święto „przyczyniało się do pogłębiania świętości życia duchowieństwa i stało się inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej”.

JG, PAP

Aktualizacja 13 czerwca 2019 (11:13)

NaszDziennik.pl