logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Tu działa łaska

Sobota, 26 października 2019 (02:11)

Z ks. abp. Henrykiem Hoserem SAC, wizytatorem apostolskim dla parafii w Medjugorie, rozmawia Karolina Goździewska

Co jest szczególnego w sanktuarium w Medjugorie, że tak wiele osób doświadcza tam ogromnej duchowej przemiany?

– W Medjugorie przede wszystkim działa łaska. Ludzie przyjeżdżający tu mówią, że odkrywają Obecność Pana Boga i Najświętszej Maryi Panny przez duże „O”. Doświadczają działania łaski, która ich przemienia, bo w końcu Bóg to sprawia, a nie krajobrazy czy też ludzie, którzy są czasami pośrednikami Bożego zbawienia, jak to się np. dzieje w kapłaństwie. Samo sanktuarium jest bardzo skromne, składa się z kościoła parafialnego i kaplicy-baraku, wybudowanej obok na łące. Pielgrzymi w Medjugorie modlą się też, odprawiając Drogę Krzyżową, wstępując na górę Krzyża Świętego czy udając się na Górę Objawień drogą ścieżek różańcowych.

Ksiądz Arcybiskup nazwał Medjugorie Kaną Galilejską, w której Maryja pokazuje nasze życie w innej perspektywie. Do czego Matka Boża przynagla nas w wybranym przez siebie miejscu?

– Maryja zawsze nas odsyła do Chrystusa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). To jest główna rola Matki Najświętszej, potwierdzona we wszystkich uznanych przez Kościół objawieniach: w Fatimie, Kibeho i innych miejscach na świecie. Podobne przesłanie jest w Medjugorie, obecne w postaci kultu maryjnego, który jest chrystocentryczny, a więc skierowany ku Jezusowi Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie, w sakramentach, w swoim Słowie, a jest przecież Słowem Wcielonym. Kult maryjny prowadzi do odkrycia Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Dopiero w tej perspektywie odkrywamy rolę Najświętszej Maryi Panny, która jest Królową nieba i ziemi, Królową Aniołów, nie tylko ludzi. Jej wielkość i rola w historii zbawienia potwierdza się w Medjugorie każdego dnia.

Receptą z Medjugorie na pokój w dzisiejszych czasach, w naszej duchowej walce, porównywalnej do walki Dawida z Goliatem, jest pięć kamieni: Eucharystia, Słowo Boże, sakrament spowiedzi, codzienny Różaniec i post.

– Medjugorie proponuje tych pięć „narzędzi” służących do osobistego i społecznego uświęcenia. Porównanie do pięciu kamieni Dawida, z którymi wyszedł do walki z Goliatem, uświadamia dramatyzm walki, jaką toczymy z księciem tego świata. To dobre przybliżenie katechetyczne, będące jednocześnie trwałym elementem ewangelizacji i duszpasterstwa Kościoła katolickiego. Stanowi swego rodzaju nowe przypomnienie, że mamy narzędzia, którymi możemy się bronić i pokonywać moce zła.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Aktualizacja 26 października 2019 (02:11)

Nasz Dziennik