logo
logo

Zdjęcie: Paweł Pasionek/ -

75. rocznica śmierci bł. Anny Kolesárovej, męczennicy czystości

Piątek, 22 listopada 2019 (21:46)

Na Słowacji trwają obchody związane z 75. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Anny Kolesárovej, która została zamordowana w środę, 22 listopada 1944 r., przez żołnierza Armii Czerwonej.

W środę, 20 listopada, a więc w liturgiczne wspomnienie błogosławionej męczennicy, w katedrze św. Elżbiety w Koszycach sprawowano uroczystą Mszę Świętą, podczas której modlono się o czystość serc młodych i święte rodziny.

Anna Kolesárova zginęła w wieku 16 lat (tak jak Karolina Kózkówna), broniąc się przed próbą gwałtu. Ta młoda Słowaczka została beatyfikowana 1 września 2018 r. i od tego momentu jej przesłanie mówiące o sile płynącej z czystego serca mocno rozszerza się na cały świat. Ponieważ – jak ujawniono w środę, podczas liturgicznego wspomnienia błogosławionej – jej relikwie są już obecne w ponad 70 miejscach.

Napływają też liczne świadectwa opisujące, jak jej odwaga pociąga młodych oraz sprawia, że proszą oni Boga o to, by ukierunkował ich umysły i serca na to, co czyste i piękne. Niemniej jednak, jak zauważył ks. abp Bernard Bober, metropolita koszycki, w wygłoszonej homilii: „We współczesnym świecie nie jest łatwo odpowiedzieć na wezwanie serca i wybrać czystość”. Dlatego bolesny jest fakt, iż tak wielu ludzi daje się zwieść i wybiera to, co brudne, nieczyste. A gdy w ich sercach już nic nie jest święte, to otwiera się szeroka brama dla wszelakich nieprawości. Rządzi egoizm, a zamiast radości serce wypełnia przygnębienie.

Ale jak podkreślał arcybiskup Koszyc każdy może zawrócić ze złej drogi, uwierzyć Bogu i oczyścić się. Nawet sowiecki żołnierz, morderca Anny Kolesárovej miał taką możliwość. – Czy tak się stało? Czy uznał on swoją winę, żałował i nawrócił się? Nie wiemy. Wie to tylko Bóg – mówił arcypasterz. Licznie zgromadzonym młodym dawał za przykład Annę Kolesárową, która poprzez codzienną modlitwę oraz przystępowanie do sakramentów żyła w łączności z Chrystusem i dlatego potrafiła nawet w chwili zagrożenia życia odrzucić zło, nieustępliwie broniąc swojej niewinności. – I każde ludzkie serce, także nasze może się umacniać, przyjmując żywego Boga w Eucharystii – podkreślał pasterz archidiecezji koszyckiej.

Ksiądz arcybiskup zachęcał do tego, by iść za wzorem Anny Kolesárovej i nie zaniedbywać Eucharystii oraz modlitwy różańcowej. Cieszył się też, iż w Vysokiej nad Uhom, położonej we wschodniej Słowacji, funkcjonuje Duszpasterskie Centrum Pielgrzymkowe dla młodych „Dom Anky Kolesárovej”, gdzie fundamentem formacji jest właśnie Eucharystia oraz modlitwa różańcowa. I to właśnie dla tego ośrodka duszpasterskiego przeznaczono poświęconą podczas Mszy Świętej figurę Matki Bożej Fatimskiej.

Jak zauważył ks. Pavol Hudák, rektor Domu Anky Kolesárovej: „Ta figura wyjątkowo pasuje do naszego ośrodka. Ponieważ Matka Boża to wzór do naśladowania zwłaszcza dla kobiet, matek i dziewcząt. A nadto wszyscy zaproszeni jesteśmy do kontemplacji piękna czystości w Jej osobie”. Ksiądz Hudák nie krył radości, iż Matka Boża Fatimska będzie teraz obecna w Vysokiej nad Uhom, zwłaszcza że w tę sobotę rozpoczyna się tam kolejne dwudniowe spotkanie młodych.                                                     

 

Paweł Pasionek

NaszDziennik.pl