logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Katarzyna Cegielska/ Nasz Dziennik

Kościół świadków

Poniedziałek, 25 listopada 2019 (02:05)

Chrześcijanie w krajach arabskich pozostają wierni Chrystusowi mimo niewyobrażalnych prześladowań.

Tereny obecnego Iraku należą do tych miejsc, gdzie rodził się Kościół katolicki. Do czasu powstania islamu wspólnoty chrześcijańskie na tym terenie żywiołowo się rozwijały. Dzisiaj chrześcijaństwo w Iraku jest bliskie zaniknięcia. W roku 2003 wybuchła druga wojna w Zatoce Perskiej, w wyniku której koalicja dowodzona przez USA obaliła dyktatora Saddama Husajna. Od tego czasu rozpoczął się okres masowych prześladowań chrześcijan. Zniszczono 61 kościołów. Przejęto 25 tys. domów, a ponad 150 tys. chrześcijan przesiedlono. Niezliczoną liczbę porwano i zamordowano.

– Zamordowano biskupa, trzech księży i sześciu diakonów – podkreślał ks. Bashar Warda CSsR, arcybiskup Irbilu w Iraku, podczas odbywającego się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu XII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej – szanse i zagrożenia”. I jak zaznaczał, chrześcijanie w Iraku określani są mianem Kościoła męczenników i świadków. Swoje męstwo pokazują także poprzez codzienne przykładne życie. – Religia jest bardzo ważna dla 90 proc. młodych chrześcijan. Stopa rozwodów jest bardzo niska. Młodzi ludzie po pracy idą do kościoła. Nie na siłownię, nie do klubu – opowiadał iracki redemptorysta.

Nie mniejsze prześladowania dotykają chrześcijan w Egipcie. – Spadkobiercy pierwszych wspólnot chrześcijańskich, odznaczają się głęboką i nieugiętą wiarą. To jest jeden z powodów, dla których zostali oni brutalnie zaatakowani przez okrutnych dżihadystów – wyjaśniał ks. bp Kyrillos William Samaan, metropolita Assiut w Egipcie.

– Właśnie obchodziliśmy niedzielę Chrystusa Króla. My, chrześcijanie, nie wyznajemy religii męczeństwa i pesymizmu, ale nadziei i Zmartwychwstania. Nasz Bóg pokonał śmierć, a nie poniósł klęskę w Wielki Piątek. Nasi bracia z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, których gościliśmy w Toruniu, uczą nas, jak powinno wyglądać chrześcijaństwo i wiara w Chrystusa – zwraca uwagę ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Rafał Stefaniuk

Nasz Dziennik