logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Lwowskie obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II

Wtorek, 19 maja 2020 (09:57)

Wypłyń na głębię, wypłyń na głębie lwowski Kościele łaciński! Pan jest z Tobą! – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki we Lwowie.

– Dzisiaj, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, spoglądamy na jego drogę do świętości, zauważając bardzo ważny moment, jakim była jego pielgrzymka do Lwowa, a wcześniej odnowienie struktur naszego Kościoła. To on z wielką miłością spoglądał w naszą stronę, wyciągając ku nam swoje dłonie i błogosławiąc codzienność naszego trwania w wierze – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, który wieczorem 18 maja przewodniczył Mszy św. w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach.

W ramach rocznicowych obchodów metropolita lwowski, który był długoletnim drugim sekretarzem osobistym Papieża Polaka pobłogosławił w katedrze odnowioną kaplicę św. Jana Pawła II, uczestniczył w otwarciu wystawy na placu Katedralnym oraz prezentacji na Poczcie Głównej znaczków z okazji 100-lecia urodzin świętego.

Nowa, jeszcze niekonsekrowana, świątynia pw. św. Jana Pawła II, została wzniesiona koło lwowskiego hipodromu, gdzie w czerwcu 2001 roku Papież Jan Paweł II sprawował dwie liturgie w obrządku łacińskim i bizantyjskim.

– Dzisiaj z wielką wdzięcznością wspominając jego setną rocznicę urodzin, mówimy Bogu, niech będą dzięki za tego opatrznościowego Papieża, który odnowił oblicze ziemi. Chcieliśmy, aby ta rocznica była wielkim świętem, w które wpisane miało być poświęcenie tego kościoła, zbudowanego jako wotum wdzięczności za jego życie i pobyt we Lwowie. Niestety pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, spowodowały, że jesteśmy tutaj w tak bardzo nielicznym gronie. Ufamy jednak, iż przyjdzie czas, gdy uroczyście będziemy mogli poświęcić tę świątynię. Przyjdzie czas, gdy z należnym św. Janowi Pawłowi II szacunkiem i wdzięcznością, namaścimy krzyżmem świętym ołtarz i ściany tej świątyni, będącej znakiem naszej wdzięczności za drogowskaz sprzed dziewiętnastu lat, wypowiedziany nieopodal tego miejsca: Duc in altum! Wypłyń na głębię, wypłyń na głębie lwowski Kościele łaciński! Pan jest z Tobą! Nie lękaj się trudności, które także dzisiaj stają na twej drodze. Z Chrystusem odniesiesz zwycięstwo! Odważnie dąż do świętości: w niej kryje się niezawodna obietnica prawdziwego pokoju i trwałego postępu – mówił abp Mokrzycki.

Metropolita lwowski nawiązał do nauczania, jakie św. Jana Pawła II pozostawił wszystkim mieszkańcom Lwowa i Ukrainy. Przydadzą się one, nie tylko na czas pandemii, ale praktycznie na całe życie, tak prywatne, jak społeczne i polityczne. Przydadzą się one jako drogowskaz dla Kościoła i Ojczyzny. Są to zaledwie dwa zdania, a może, aż dwa zdania. Kiedyś były bardzo oklaskiwane, a dzisiaj muszą być zrealizowane: „Solidarność – to znaczy: jeden z drugim, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim” – powiedział abp Mokrzycki.

Na zakończenie metropolita lwowski zwrócił się z wezwaniem do obecnych na placu przed kościołem wiernych i tych, którzy łączyli się przez internet: „Życzmy sobie, aby w tych słowach znalazło się świadectwo naszego życia, teraz gdy trwa pandemia oraz wówczas, gdy ona się zakończy. Życzmy sobie z tego szczególnego miejsca, abyśmy z tymi słowami budzili się i z tymi słowami zasypiali, spokojni, że spełniliśmy prośbę św. Jana Pawła II i nie osiedli na mieliźnie naszego życia, lecz w imię solidarnej miłości, wypłynęli na głębie wiary, to znaczy spełnienia się w naszym życiu słów: »Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty«. Amen”.

Lwowskie obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II rozpoczęto od prezentacji okolicznościowego stempla oraz trzech znaczków pocztowych wydanych z okazji rocznicy. Prezentacja odbyła się na Poczcie Głównej z udziałem abp. Mokrzyckiego.

– Po raz pierwszy na Ukrainie wydrukowano znaczki ku czci świętego Kościoła katolickiego, które można wysyłać na kopertach pocztowych w tym kraju również za granicę. Stempel okolicznościowy, czyli datownik, został wykonany w Kijowie, a trzy znaczki personalizowane wydrukowano we Lwowie. Przedstawiają one Papieża oraz dwie świątynie lwowskie: katedrę łacińską i cerkiew greckokatolicką na Sichowie, gdzie w czerwcu 2001 roku Jan Paweł II spotykał się z młodzieżą – powiedział Aleksander Żariwskyj, pomysłodawca i wieloletni działacz Lwowskiego Związku Filatelistów. Dodał, że swego czasu upamiętnił na kopertach pocztowych wizytę Jana Pawła II na Ukrainie oraz jego beatyfikację.

– Cieszę się bardzo, że w stulecie urodzin św. Jana Pawła II z wielu takich wydarzeń mogłem także przybić stempel pocztowy tutaj na Poczcie we Lwowie na zaproszenie dyrektora poczty i filatelistów. Jest to piękna okazja i też piękne wydarzenie, aby Jan Paweł II był obecny w życiu codziennym także mieszkańców Lwowa. Wysyłając listy, czy nabywając koperty oraz znaczki będą przybliżać sobie tę wspaniałą postać, która tutaj we Lwowie cieszy się do dzisiaj wielkim szacunkiem i czcią. Wszyscy pamiętają jego wspaniałą pielgrzymkę w czerwcu 2001 roku. Jan Paweł II jest silnie obecny w sercach lwowian i Ukraińców – powiedział abp Mokrzycki. Metropolita lwowski przypomniał, że w katedrze znajdują się relikwie świętego, w Operze Lwowskiej można zobaczyć płaskorzeźbę z jego wizerunkiem, a na Sichowie jest park imienia Jana Pawła II.

Po południu abp Mokrzycki pobłogosławił w lwowskiej katedrze odnowioną kaplicę św. Jana Pawła II, gdzie z powodu kwarantanny było tylko kilkanaście osób. Więcej wiernych mogło uczestniczyć w otwarciu na placu Katedralnym wystawy „Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie i Instytutem Polskim w Kijowie. Partnerami tego przedsięwzięcia byli: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Lwowska Kuria Metropolitalna. W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Lwowa i obwodu lwowskiego, polscy dyplomaci oraz przedstawiciel duchowieństwa greckokatolickiego. Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w 2001 roku.

AB, KAI

Aktualizacja 19 maja 2020 (10:19)

NaszDziennik.pl