logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Modlitwa za ks. abp. Kondrusiewicza

Wtorek, 1 września 2020 (11:48)

Aktualizacja: 1 września 2020 (11:57)

Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki wzywa do modlitwy za abp. Tadeusza Kondrusiewicza, metropolitę mińsko-mohylewskiego, któremu wczoraj władze nie pozwoliły powrócić na Białoruś.

„31 sierpnia z goryczą i smutkiem dowiedzieliśmy się, że Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz, nie może wrócić do domu z zagranicznej podróży służbowej. On, obywatel Republiki Białorusi, nie został wpuszczony do kraju przez naszych białoruskich strażników granicznych. Nie podano oficjalnego komentarza na temat powodów, dla których arcybiskupowi odmówiono wjazdu” – napisał w przesłaniu ks. bp Kasabucki. Zaapelował: „W związku z tym wzywam was wszystkich, drodzy bracia i siostry, abyście modlili się szczególnie za naszego arcypasterza, aby Bóg wspierał go w chwili próby i pozwolił mu jak najszybciej wrócić do swoich wiernych”.

Biskup zaapelował również o modlitwę za Kościół na Białorusi, ojczyznę i cały naród białoruski, aby „miłosierny Bóg za wstawiennictwem Matki Bożej Budsławskiej ocalił nas od wszelkiego zła i obdarzył nas potrzebnymi łaskami”.

Ks. bp Kasabucki poprosił także księży, aby odprawiali Msze św. w intencji ojczyzny, Kościoła na Białorusi i ks. abp. Kondrusiewicza. Zachęcił wiernych do udziału we Mszach św., adoracji Najświętszego Sakramentu i innych nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Poprosił wiernych, by gromadzili się w pobliżu przydrożnych krzyży i kaplic oraz w domach i odmawiali Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i inne modlitwy.

„W trudnym dla nas wszystkich czasie mobilizujmy się do modlitwy, okazujmy szczególną solidarność i wspierajmy się w każdej sytuacji, ponieważ jesteśmy jedną wielką rodziną. Niech nie będzie między nami podziałów; niech miłość, zgoda i przebaczenie prowadzą nas do wspólnego celu – spokojnego i szczęśliwego życia na ziemi oraz wiecznego zbawienia” – zaapelował wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

JG, KAI

NaszDziennik.pl