logo
logo

Lourdes, Francja Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Maryjna nowenna

Poniedziałek, 30 listopada 2020 (15:22)

Aktualizacja: 30 listopada 2020 (15:37)

„STP Marie” – francuski skrót od słów „Proszę Cię, Maryjo” to tytuł nowenny, jaką przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modlą się Francuzi w całym kraju.

Inicjatywa, która narodziła się w archidiecezji lyońskiej, nawiązuje do Święta Świateł – obchodzonego tam każdego roku właśnie 8 grudnia jako wotum wdzięczności za ocalenie przed epidemią dżumy w 1643 r.

Kolejny raz w czasie pandemii katolicy we Francji mobilizują się za pośrednictwem internetu, odwołując się zarazem do tradycji modlitewnych głęboko osadzonych w ich historii i kulturze. Tym razem inicjatywa wychodzi z archidiecezji lyońskiej, gdzie katolicy od XVII w. świętują uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP jako dzień wdzięczności wobec Maryi za ocalenie z zarazy dżumy. W tym roku chcą poprzedzić to święto nowenną, która obejmie cały kraj, i modlić się o pokój i bezpieczeństwo w swojej ojczyźnie.

„Naszym celem jest, aby ten ruch rozprzestrzenił się na terenie całego kraju i aby dotknął nie tylko katolików, ale by każdy mógł 8 grudnia ustawić w oknie świecę” – wyjaśnia ks. Patrice Guerre, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Saint-Pothin, jeden z inicjatorów nowenny, nawiązując do tradycji corocznego zapalania świec w oknach domów 8 grudnia ku czci Maryi.

Jak dodaje, w tym roku mają one symbolizować pragnienie odbudowania jedności po podziałach, jakie sprowokowała pandemia, także wśród katolików. Mają być też symbolem wzywania opieki Matki Bożej w czasie pandemii i zamachów. Organizatorzy zachęcają, by czas nowenny był ożywieniem nabożeństwa do Maryi w parafiach i lokalnych wspólnotach.

Do wspólnej modlitwy, którą Francuzi pragną rozszerzyć też poza granice swojego kraju, można włączyć się, korzystając z modlitw dostępnych na internetowej stronie inicjatywy. Można też wyrazić swoją łączność w modlitwie poprzez zapalenie „wirtualnego lampionu”: https://stpmarie.com/carte-des-lumignons/ Udział we wspólnym nabożeństwie jest też oznaczany hasztagiem: #illuminezcommejamais (pol. rozświetlcie, jak nigdy).

JG, KAI

NaszDziennik.pl