logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Wtorek, 8 grudnia 2020 (07:21)

Aktualizacja: 8 grudnia 2020 (09:57)

Dziś Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu ogłosił Papież Pius IX w 1854 r., ustanawiając świętem kościelnym pierwszej klasy. W wielu świątyniach składa się tego dnia przyrzeczenia duchowej adopcji.

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi została ogłoszona 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus Papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów.

„Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną” – ogłosił wówczas Papież. Zaznaczył także, że ten, kto tej prawdzie zaprzeczał, sam wyłącza się ze społeczności Kościoła, stając się odstępcą i winnym herezji.

W VII wieku w Kościele greckim, a w VIII w. w Kościele łacińskim ustanowiono święto Poczęcia Maryi. „Późniejsi teologowie, szczególnie św. Bernard i św. Tomasz z Akwinu, zakwestionowali wiarę w Niepokalane Poczęcie Maryi, ponieważ – według nich – przeczyłoby to dwóm innym dogmatom: powszechności grzechu pierworodnego oraz konieczności powszechnego odkupienia wszystkich ludzi, a więc także i Maryi. Ten problem rozwikłał w XIII w. Jan Duns Szkot, który wskazał, że uchronienie Bożej Rodzicielki od grzechu pierworodnego dokonało się już mocą odkupieńczego zwycięstwa Chrystusa” – podaje Liturgia Godzin (brewiarz).

Samą uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny ustanowił w Rzymie w 1477 roku papież Sykstus IV (1414-1484). Od czasów Piusa V (+1572 r.) zaczęto ją obchodzić w całym Kościele. Została ona potwierdzona przez Papieża Klemensa XI (1649-1721). Natomiast dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił w 1854 r. Papież Pius IX (1792-1878), a 8 grudnia ustanowił jako święto kościelne pierwszej klasy.

W roku 1830 Katarzynie Labouré ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego à Paulo objawiła się Matka Boża na Rue du Bac w Paryżu, w których Maryja wskazała, by rozpowszechniła cudowny medalik, zawierający znane na całym świecie wezwanie: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy!".

Natomiast cztery lata po ogłoszeniu dogmatu, 25 marca 1858 roku Bernadetta Soubirous miała objawienia w Lourdes, w czasie których Matka Boża w grocie Massabielle potwierdza tę prawdę wiary. Na pytanie dziewczynki: Kim jesteś? Otrzymuje odpowiedź Matki Bożej: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”.

Prawda o dogmacie pojawiła się także w czasie objawień fatimskich na początku XX wieku. Maryja prosi w nich trójkę dzieci o modlitwę o nawrócenie ludzkości, polecając praktykę nabożeństwo do swojego „Niepokalanego Serca”. Obiecuje również: „W końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje”.

W czasie objawień Matki Bożej Róży Duchownej w Montichiari-Fontanelle, Pierina Gilli, pielęgniarka z miejscowego szpitala otrzymała od Maryi polecenie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe między godz. 12.00 a 13.00 obchodzono „Godzinę Łaski dla całego świata”. „Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga” – zapowiedziała Matka Boża. 15 sierpnia 2000 r. biskup Brescii, Giulio Sanguinetti, uznał kult Matki Bożej Róży Duchownej z objawień w Montichiari.

JG, PAP

NaszDziennik.pl