logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Spotkanie ze Zmartwychwstałym wymaga działania

Sobota, 3 kwietnia 2021 (19:46)

Aktualizacja: 3 kwietnia 2021 (22:58)

W Wigilię Paschalną łaciński patriarcha Jerozolimy, ks. abp Pierbattista Pizzaballa wezwał Kościół do odwagi.

„Nawet nie czcijmy tego pustego grobu. Zmartwychwstanie jest zapowiedzią nowej radości, która wkracza w świat i która nie może pozostać zamknięta w tym miejscu” - powiedział ks. abp Pizzaballa w kazaniu podczas Wigilii Paschalnej w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie.

„Zmartwychwstania Jezusa nie można wyjaśnić” - zaznaczył ks. abp Pizzaballa. „Żadna teoria nie jest w stanie do tego przekonać. Możemy tylko spotkać Zmartwychwstanie, możemy go tylko doświadczyć” - wyjaśniał włoski franciszkanin.

Dlatego nadal potrzeba świadków, którzy „ukażą znaki Zmartwychwstałego Chrystusa i uwiarygodnią, że świat nie jest już w mocy śmierci”.

„Ci świadkowie dzisiaj to ci, którzy pomimo wszystkich przeciwieństw, bólu, samotności, choroby i niesprawiedliwości, spędzają swoje życie na tworzeniu okazji dla sprawiedliwości, miłości i akceptacji” - zwrócił uwagę patriarcha.

Zaznaczył, że Ewangelia, jako pierwsze świadectwo, wzywa Kościół do odwagi i do tego, aby nie bał się samotności i niezrozumień.

„Równocześnie spotkanie ze Zmartwychwstałym wymaga działania. Kościół jest zatem powołany do tego, by wszędzie dawać świadectwo o zmartwychwstaniu, nie pozwalając, by kierowały nim lęki” - powiedział patriarcha.

Przypomniał, że „wierność Boga w odniesieniu do Jego obietnicy, jak również Jego pragnienie relacji i spotkania, są motywem przewodnim historii zbawienia”.

„Fragment Ewangelii św. Marka o kobietach przy pustym grobie uczy, jak oddać życie z miłości do Chrystusa, postrzegania krzyża jako zbawienia, a pustego grobu jako zapowiedzi życia wiecznego dla wszystkich - powiedział ks. abp Pizzaballa.

Zgodnie z ustalonym w XIX wieku tzw. status quo katolicka Wigilia Paschalna w bazylice jest sprawowana w godzinach porannych w Wielką Sobotę.

APW, KAI

NaszDziennik.pl