logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: FOT. MIVA POLSKA/ -

Nie bądź poganinem za kierownicą

Piątek, 23 kwietnia 2021 (00:01)

Aktualizacja: 23 kwietnia 2021 (11:17)

Z ks. dr. Marianem Midurą, krajowym duszpasterzem kierowców, rozmawia Małgorzata Bochenek

Księże, przed nami jubileuszowa, bo już XV Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. O czym ma nam przypominać ten dzień?

– Jak co roku przed długim weekendem majowym, w czasie którego na drogach dochodzi do wielu wypadków, w tym śmiertelnych, modlitwa w intencji kierowców ma szczególną wymowę. Ma nas uwrażliwiać na poszanowanie innych ludzi, użytkowników dróg. Zawsze należy przestrzegać obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, które, niestety, często są łamane. Dlatego potrzebna jest wielka, ogólnopolska modlitwa.

Centralne uroczystości odbędą się na Jasnej Górze. W kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 11.00 będę przewodniczył Mszy św. w intencji kierowców i innych osób poruszających się po drogach. Homilię wygłosi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. W Eucharystii będzie można uczestniczyć, łącząc się duchowo z Jasną Górą poprzez transmisję w TVP1. Tego dnia podczas Mszy św. w całej Polsce w modlitwie powszechnej duchowym wsparciem zostaną otoczeni kierowcy.

Zachęcamy też do odmawiania aktu zawierzenia Panu Bogu przez wstawiennictwo św. Krzysztofa. Propozycje modlitwy powszechnej oraz akt zawierzenia są zamieszczone na stronie www.duszpasterstwokierowcow.pl. Módlmy się nawzajem za siebie, aby rozprzestrzeniać dobro.

Choć policyjne statystyki w raporcie za 2020 rok pokazują spadek wypadków drogowych w stosunku do lat ubiegłych, to jednak ponawiany jest apel: na drogach kierujmy się miłością. Z czego wynika ten nakaz?

– Jako ludzie wierzący, poruszając się po drodze, musimy zachowywać przykazanie miłości bliźniego, a także piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj. Ten apel jest zachętą do dbania w każdym czasie o życie swoje i innych. Wypadek drogowy to tragedia, która dotyka całych rodzin, także tego, kto go spowodował. Trzeba być wrażliwym i odpowiedzialnym. Dzięki naszemu zachowaniu na drogach – z miłością – możemy uniknąć wielu trudnych i tragicznych w skutkach sytuacji. Wraz z ks. Jerzym Kraśnickim zachęcamy, aby modlitwa do św. Krzysztofa, jego obrazek, breloczek zawsze zobowiązywały kierowców do zgodnego z chrześcijańskimi zasadami poruszania się po drogach. Dzięki temu wszyscy bezpiecznie dotrzemy do celu.

W ten sposób możemy zapobiec wielu ludzkim łzom, dramatom mającym konsekwencje na całe życie.

– Dokładnie tak. Nie możemy zachowywać się jak poganie. Szanujmy bliźnich, także tych na drodze. Jednym z najczęstszych naruszeń bezpieczeństwa, które prowadzą do wypadków na drogach, jest nie tylko przekraczanie dozwolonej prędkości, brawura, lecz także jazda w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem środków odurzających. Dlatego zwracamy uwagę, że świadome przekroczenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i – co za tym idzie – narażenie na niebezpieczeństwo siebie i innych jest wykroczeniem także przeciwko piątemu przykazaniu Bożemu.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik