logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: https://www.rodzina.lublin.pl/legion-maryi// Inne

Modlitwa i czyny

Wtorek, 7 września 2021 (08:02)

Aktualizacja: Wtorek, 7 września 2021 (09:27)

Sto lat temu powstał Legion Maryi. W Polsce to apostolskie stowarzyszenie świeckich obecnie jest w 30 diecezjach.

7 września 1921 r., w przeddzień święta Narodzenia NMP, apostolskie stowarzyszenie Legion Maryi w Irlandii założył Sługa Boży Frank Duff (1889-1980). Pracował on w ministerstwie finansów i był osobistym sekretarzem prezydenta Irlandii.

– Tworząc Legion Maryi, chciał odpowiedzieć na ubóstwo duchowe Irlandczyków, które uważał za największą biedę współczesnego człowieka. Co ciekawe, niedługo po tym, gdy powstał Legion Maryi, Irlandia odzyskała utraconą przed laty niepodległość. To bardzo wymowne, że gdy podjęto działania na rzecz odnowy duchowej, przyszło również odrodzenie państwa – mówi Teresa Bazylko-Boratyn, rzecznik Legionu Maryi w Polsce.

Czynna ewangelizacja

Charyzmatem Legionu Maryi są modlitwa i praca nad sobą oraz na rzecz innych ludzi, czyli czynna ewangelizacja, zgodnie z benedyktyńskim hasłem: „Ora et labora”.

Legioniści Maryi podejmują pracę na zasadzie wolontariatu na rzecz wspólnoty parafialnej lub innych osób potrzebujących pomocy.

– Jako narzędzie Maryi, działamy na rzecz drugiego człowieka. Prowadzimy też apostolstwo na wzór Rycerstwa Niepokalanej, przy każdej okazji ofiarujemy ludziom Cudowny Medalik, rozdajemy go tym, którzy pragną przyjąć od nas ten szczególny dar. Jesteśmy też apostołami modlitwy różańcowej, wielu z nas należy do różańcowych róż, organizujemy Jerycha Różańcowe – wyjaśnia Teresa Bazylko-Boratyn.

Legioniści działają wszędzie, w tym w domach opieki, szpitalach, nawet w więzieniach. Służą osobom starszym wskazanym przez kapłanów czy przez Caritas. Ewangelizują w parkach i na ulicach.

Aktywni członkowie mają spotkania raz w tygodniu z opiekunem duchowym. W ciągu tygodnia dwie godziny mają obowiązek poświęcić na prace apostolskie. Aktywni członkowie odmawiają codziennie fragment stałych modlitw legionowych zwanych Kateną (to jest „Magnificat”). Z kolei członkowie pomocniczy codziennie odmawiają wszystkie modlitwy legionowe, łącznie z jedną częścią Różańca przypisaną do danego dnia. W ten sposób wspierają ewangelizacyjne i charytatywne działania „w terenie” czynnych członków.

Drogi Czytelniku! Więcej można przeczytać w papierowym wydaniu „Naszego Dziennika” dostępnym w punktach sprzedaży prasy lub w wersji elektronicznej  TUTAJ.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik