logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: FOT. BIGSTOCK/ Inne

Ekskomunika za aborcję

Środa, 8 września 2021 (07:09)

Aktualizacja: Środa, 8 września 2021 (09:35)

Poszerzenie prawnej ochrony dziecka poczętego i ograniczenie aborcji w Teksasie spowodowało protesty lewicy i krytykę liberałów mieniących się katolikami. Metropolita San Francisco ks. abp Salvatore Cordileone ostrzegł ich, że w takiej sytuacji Kościół nie boi się nawet ogłoszenia ekskomuniki.

Metropolita San Francisco w wywiadzie opublikowanym w „Washington Post” podkreślił, że ekskomunika to uzasadniona odpowiedź Kościoła dla katolickich polityków, którzy popierają moralne zło.

– Aborcja jest najbardziej palącym wyzwaniem dla praw człowieka w naszych czasach – powiedział ks. abp Salvatore Cordileone i potępił decyzję katolickich polityków sprzeciwiających się nowemu teksańskiemu prawu zakazującemu aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Duchowny w rozmowie z prasą nie wymienił nazwisk i nie postulował ekskomuniki dla konkretnych osób. Wiadomo jednak, że do katolickich liderów, którzy nie zgadzają się z nowymi przepisami, należy prezydent USA Joe Biden i spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która mieszka na terenie archidiecezji San Francisco.

Słowa amerykańskiego arcybiskupa mają zastosowanie nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Są aktualne na całym świecie, gdzie problem walki o prawo do życia i szacunek do człowieka na każdym etapie jego rozwoju są priorytetem w obronie zdrowej katolickiej moralności opartej na Dekalogu.

– Potrzeba szczególnej wyrazistości w kwestii ochrony życia człowieka po stronie środowisk pro-life w polskiej debacie publicznej. Im większa jest postawa bierności i ustępliwości, lęku i wycofania ruchów pro-life, w tym większym stopniu organizacje proaborcyjne radykalizują swoje postulaty i poszerzają pola swojej działalności – zaznacza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Drogi Czytelniku! Więcej można przeczytać w papierowym  wydaniu „Naszego Dziennika” dostępnym w punktach sprzedaży prasy lub w wersji elektronicznej  TUTAJ.

Krzysztof Gajkowski

Nasz Dziennik