logo
logo

Zdjęcie: Marina Valasar/Catholic.by/ Inne

Za życiem

Czwartek, 25 listopada 2021 (10:25)

Aktualizacja: Czwartek, 25 listopada 2021 (11:13)

W dniach 18-21 listopada w Nowogródku, odbył się I Międzynarodowy Kongres Modlitewny w Obronie Życia. W spotkaniu uczestniczyli przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi, biskup witebski Oleg Butkevich i ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Wydarzeniem, które zgromadziło ponad 80 proliferów z Białorusi, Rosji i Niemiec, była fundacja charytatywna Open Hearts, która działa na rzecz ochrony życia, małżeństwa i rodziny.

W programie kongresu znalazło się szereg konferencji na temat ochrony życia i tradycyjnych wartości rodzinnych, które odbyły się z udziałem przedstawicieli fundacji, działaczy pro-life z Białorusi i zagranicy oraz księży.

Specjalną relację na forum wygłosił ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz , który zawsze odważnie bronił życia ludzkiego. Tematem referatu hierarchy było: „Tryptyk z nauczaniem Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka o wartości Bożego daru życia”. W swoich rozważaniach arcypasterz przedstawił w formie tryptyku naukę trzech ostatnich papieży o ochronie i zachowaniu Bożego daru życia.

– Przeżywamy epokę ataku na ludzkie życie i międzynarodowej specjalnej konspiracji przeciwko Bożemu darowi życia. Postępy w nauce są wykorzystywane do manipulowania ludzkim życiem.
Papież wezwał do globalnej mobilizacji sumienia w celu ochrony życia ludzkiego i budowania jego kultury – powiedział w swoim wystąpieniu ks. abp T. Kondrusiewicz.

Podczas kongresu wysłuchano zeznań osób, których życie zostało dotknięte aborcją. Forum odbywało się w atmosferze nieustannej modlitwy. Codziennie odprawiana była Msza św., uczestnicy odmawiali różaniec, odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz tematyczna Droga Krzyżowa.

Rankiem 20 listopada uczestnicy udali się na pokutną pielgrzymkę z Nowogródka do Uselyub jako wynagrodzenie za grzechy przeciw życiu. Wierzący trzymali w rękach 52 białe krzyże jako symbol nienarodzonych dzieci. Według statystyk, na Białorusi codziennie wykonuje się tak wiele aborcji.

Kongres zakończył się 21 listopada z okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Przed południem celebrację Eucharystii dla uczestników poprowadził ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz, który zauważył, że Bóg jest jedynym Władcą życia: daje je człowiekowi i tylko On może je odebrać.

– W ubiegłym roku na Białorusi wykonano około 30 000 aborcji. To nic innego jak ludobójstwo naszego ludu popełnione rękami samego ludu! Boże prawo „nie zabijaj” wzywa do ochrony Bożego daru życia. Nie możemy się temu przeciwstawić, bo dojdziemy do katastrofy, która już objawia się w kryzysie demograficznym – powiedział hierarcha.

Galeria z wydarzenia jest TUTAJ.

JG, Marina Valasar/Catholic.by

NaszDziennik.pl