logo
logo

Zdjęcie: arch./ Inne

Chesterton błogosławionym?

Sobota, 10 sierpnia 2013 (02:09)

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza Gilberta Keitha Chestertona. Zapowiedział to na 32. Konferencji Chestertonowskiej w Worcester, w stanie Massachusetts, przewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego Dale Ahlquist.

Wielką owacją przyjęto podczas konferencji wiadomość od ks. bp. Doyle’a, który napisał, że „solidaryzuje się z pragnieniami wyniesienia na ołtarze” Chestertona, jak też szuka odpowiedniego duchownego, który mógłby rozpocząć dochodzenie w sprawie możliwości rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.

Ahlquist, który jest również autorem książki o Chestertonie „Apostoł zdrowego rozsądku”, wyznał, że na decyzję biskupa Northampton w Wielkiej Brytanii, ks. bp. Petera Doyle’a, wpłynął m.in. fakt, że propozycję wyniesienia Chestertona na ołtarze wspierał arcybiskup Buenos Aires ks. kard. Jorge Bergoglio, obecny Papież Franciszek.

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) w wieku 48 lat przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm i stał się jego apologetą. Napisał m.in. takie książki jak „Heretycy”, „Ortodoksja” i „Święty Franciszek z Asyżu” oraz liczne eseje.

MJ, KAI

Nasz Dziennik