logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch./ Inne

Święto Matki Bożej Różańcowej

Poniedziałek, 7 października 2013 (09:26)

Aktualizacja: Poniedziałek, 7 października 2013 (10:06)

W Kościele katolickim obchodzone jest dziś święto Matki Bożej Różańcowej.

Święto Matki Bożej Różańcowej obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad turecką, które miało miejsce pod Lepanto 7 października 1571 roku. W 1571 roku sułtan turecki Selim II chciał podbić całą Europę, by ogarnęła ją wiara muzułmańska.

Święty Pius V, który był wówczas Papieżem, kiedy dowiedział się o planach sułtana rozpoczął gorliwą modlitwę różańcową, w czasie której powierzył los Europy w objęcia Maryi.

W czasie modlitwy doznał wizji, w której zobaczył Maryję patrzącą spokojnym wzrokiem zarówno na niego, jak i walczącą flotę pod Lepanto.

W wizji świętego Papieża nagle wiejący wiatr uniemożliwił walkę wyznawcom religii Mahometa i wspomógł chrześcijan. Dzięki czemu udało się powstrzymać Turków.

Wojska chrześcijańskie pokonały przeciwników, św. Pius V wiedział, że jest to cudowne ocalenie Europy przez Matkę Bożą. Na pamiątkę tamtych wydarzeń ustanowił 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej.

Początkowo święto to było obchodzone jedynie w kościołach, gdzie funkcjonowały Bractwa Różańcowe. Po kolejnych zwycięstwach nad Turkami odniesionymi pod Belgradem w 1716 roku, Papież Klemens XI rozszerzył święto na cały Kościół. Natomiast w 1883 roku Papież Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca Świętego – módl się za nami”. W 1885 roku październik został ustanowiony miesiącem Różańca.

MM

NaszDziennik.pl