logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Mária Žarnayová/CC3.0/ Wikipedia

Nuncjusz apostolski pożegnał się z Nikaraguą

Poniedziałek, 30 lipca 2012 (21:13)

Ksiądz abp Henryk Nowacki pożegnał się z Nikaraguą, gdzie od ponad czterech lat sprawował posługę nuncjusza apostolskiego.

- Jeśli będziemy spoglądać na Jezusa, wszystko będzie możliwe – powiedział w homilii podczas pożegnalnej Eucharystii sprawowanej w Managui. Jednocześnie wskazał obecnym podczas Mszy Świętej wiernym na ogromne znaczenie osobistej więzi z Bogiem w przezwyciężaniu życiowych trudności. Ks. abp Nowacki – wyjaśnia Radio Watykańskie - zachęcił Nikaraguańczyków do zachowania w sercach żywej wiary i jedności na wzór rodziny.

Pod koniec czerwca br. Papież Benedykt XVI mianował ks. abp. Nowackiego nowym nuncjuszem w Szwecji i Islandii. Na zakończenie dyplomatycznej posługi w Nikaragui watykański dyplomata otrzymał od tamtejszego ministra spraw zagranicznych Samuela Santosa wysokie odznaczenie państwowe za „umocnienie stosunków” tego kraju ze Stolicą Apostolską.

Ks. abp Henryk Józef Nowacki urodził się 11 sierpnia 1946 roku w rodzinie polskich emigrantów w mieście Gunzenhausen w północnej Bawarii. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, gdzie w 1970 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1980 r. wstąpił do Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowującej dyplomatów watykańskich. Kontynuował także naukę na wydziale teologicznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Oficjalnie od 1 czerwca 1983 roku rozpoczął posługę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Pracował m.in. w placówkach papieskich w Paragwaju i Angoli oraz na Słowacji. Ks. abp Nowacki zna sześć języków obcych, m. in. francuski, włoski, hiszpański i portugalski.

Obecnie sześciu Polaków pełni funkcję nuncjuszy apostolskich w różnych zakątkach świata. Są nimi: ks. abp Janusz Bolonek, nuncjusz apostolski w Bułgarii i Macedonii, ks. abp Juliusz Janusz, nuncjusz apostolski w Słowenii, ks. abp Henryk Józef Nowacki, nuncjusz apostolski w Szwecji i Islandii, ks. abp Jan Romeo Pawłowski, nuncjusz apostolski w Republice Konga (Brazzaville) i Gabonie, ks. abp Marek Solczyński, nuncjusz apostolski w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie, oraz ks. abp Józef Wesołowski, nuncjusz apostolski w Republice Dominikańskiej.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl