logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / Inne

Ikona Pielgrzyma Świata

Piątek, 4 kwietnia 2014 (09:31)

Aktualizacja: Piątek, 4 kwietnia 2014 (10:03)

Polskie Siostry Karmelitanki z Islandii na przestrzeni czterech lat napisały ikonę św. Jana Pawła II Pielgrzyma Świata. Trwającym na modlitwie przed ikoną udzielił pasterskiego błogosławieństwa ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Ikona św. Jana Pawła II Pielgrzyma Świata została napisana w latach 2010-2014 przez mniszkę karmelitankę bosą s. Miriam z Islandii z okazji kanonizacji Papieża. Siostra pisała tę ikonę przez cztery lata, a wszystkie siostry mieszkające w klasztorze pomagały jej czy to przez modlitwę, czy podpowiadając różne pomysły.

– Kilka lat temu podjęłyśmy inicjatywę napisania ikon wszystkich świętych karmelitańskich. Najpierw powstała ikona św. Teresy z Ávila, potem św. Jana od Krzyża, a następnie św. Józefa, którego bardzo czcimy i który jest takim naszym ojcem w Karmelu. Po tych trzech ikonach pojawił się pomysł napisania ikony Jana Pawła II i ona wpisuje się w ten pomysł ikon karmelitańskich – relacjonowała s. Agnieszka, karmelitanka z Islandii, na antenie Radia Fiat. Przypomniała ona, że Jan Paweł II był bardzo związany z duchowością karmelitańską, do końca swojego życia nosił na piersi karmelitański szkaplerz i ukształtował się w młodości na duchowości karmelitańskiej.

Oryginalna ikona ma 1,7 metra wysokości i napisana jest na dębowej desce. Znajduje się w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Rejkiawiku. – Ta ikona zawisła już na naszym chórze zakonnym – mówiła s. Agnieszka. – Chciałybyśmy, aby przez tę ikonę ludzie próbowali żyć w jak największej przyjaźni z Jezusem już na tej ziemi – dodała.

Ojciec Święty Jan Paweł II przedstawiony jest na ikonie jako Pielgrzym Świata – Świadek Jezusa niestrudzenie niosący Dobrą Nowinę. – Postać Papieża znamionuje ruch, jego ornat jest rozwiany wiatrem. Wyraża to intensywność działania, ale nade wszystko powiew Ducha Świętego, który towarzyszył „Papieżowi z dalekiego kraju” na wszystkich drogach jego pielgrzymowania, kształt ornatu przypomina potężny płomień – opisuje ikonę Bożena Mszyca, która wraz ze swoim mężem przyjaźni się z twórcami dzieła. Wewnętrzna strona ornatu, podobnie jak mitra, ma kolor jasny, zbliżony do złota – oznacza to Boże światło przenikające serce i umysł Jana Pawła II. – Zaskakują proste sandały na nogach, nielicujące ze strojem pontyfikalnym. Jest to symbol ducha ubóstwa Karola Wojtyły, ale także symbol Papieża – niestrudzonego pielgrzyma. Jasny pas na ornacie tworzy drogę życia św. Jana Pawła II, zamkniętą w dziewięciu wybranych scenach – wyjaśnia, dodając, że święty Jan Paweł II całym wysiłkiem życia, całym przebogatym nauczaniem dążył do jednego celu: by Jezus Chrystus mógł wejść do każdego ludzkiego serca i złożyć w nim dar nieskończonej miłości – tłumaczy Bożena Mszyca.

Siostry przygotowały specjalny opis, mówiący, jak czytać wizerunek św. Jana Pawła II Pielgrzyma Świata.

Małgorzata Pabis

Nasz Dziennik