logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Posłuchajmy ks. Jerzego

Niedziela, 26 października 2014 (06:18)

Aktualizacja: Niedziela, 26 października 2014 (14:54)

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

19 października obchodziliśmy 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odważnego orędownika Prawdy i patrona „Solidarności”. Warto sięgnąć po nauczanie tego niezłomnego kapłana, które mimo upływu tylu lat nie straciło na aktualności.

Niedawno ukazała się kolejna płyta z archiwalnymi nagraniami kazań bł. ks. Jerzego. Jest to czwarta i zarazem ostatnia część albumu płytowego „Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kazania”. Dzięki nim możemy się wsłuchać w głos tego kapłana, poznać jego wskazówki na drogę do świętości i uczyć się, jak je realizować w codziennym życiu. Ta publikacja jest jedynym ogólnopolskim wydaniem, które prezentuje archiwalne nagrania szesnastu kazań bł. ks. Jerzego w całości. Dzięki specjalistycznej rekonstrukcji możemy na nich usłyszeć autentyczny głos bł. ks. Popiełuszki i poczuć niesamowitą atmosferę spotkania z tym niezwykłym człowiekiem.

– Do tego projektu zaprosił mnie śp. ks. Zygmunt Malacki, który był zresztą jego inicjatorem. Kapłan ten propagował kult ks. Jerzego i niewątpliwie przyczynił się do przyspieszenia jego procesu beatyfikacyjnego przez swoją intensywną pracę i udostępnianie materiałów dotyczących tego niesamowitego świadka prawdy. Ksiądz Malacki był także twórcą jedynego na świecie multimedialnego muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, które powstało przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Marek Kędziorek, autor cyklu archiwalnych nagrań kazań bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Na pierwszej płycie znajdziemy wybrane homilie ks. Popiełuszki z 1982 roku, na drugiej z 1983, a na trzeciej z 1984. Z kolei czwarta płyta została wydana z okazji 30. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego i stanowi uzupełnienie całego cyklu. – Do kazań z ostatniej płyty dodaliśmy słowa komentarza ks. Malackiego. Chociaż ten kapłan nie żyje od kilku lat, jego głos udało się przywołać dzięki wywiadowi użyczonemu nam przez TVO Gdańsk. Niesamowitym dowodem opieki Opatrzności nad naszym projektem jest to, że fragmenty wywiadu idealnie wpasowały się w klimat płyty i mogły posłużyć jako komentarze do konkretnych kazań. Bardzo się cieszymy z „obecności” ks. Malackiego, ponieważ jego pragnieniem było napisanie refleksji do tego cyklu, a niestety nie mogło to zostać zrealizowane za jego życia – mówi Marek Kędziorek.

– Od ponad pięciu lat prowadzimy również akcje parafialne, podczas których zachęcamy do wsłuchiwania się w nauczanie bł. ks. Jerzego, by móc zgłębiać bogactwo wartości płynących z jego słów. Naszą inicjatywę rozpoczęliśmy w archidiecezji warszawskiej, następnie w porozumieniu z Wydziałem Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Gdańskiej zaczęliśmy odwiedzać parafie tej diecezji. Bardzo ciepło wspominam rozmowę sprzed kilku lat w tej sprawie z metropolitą gdańskim ks. abp. Sławojem Leszkiem Głódziem. Duchowy klimat tej rozmowy i szacunek, jaki wyraził on dla osoby błogosławionego, nadal jest w moim sercu i pamięci. To jego błogosławieństwo dla działań na rzecz popularyzacji nauczania bł. ks. Jerzego pomaga mi do dziś. Z pomocą działaczy ruchów kościelnych i przy wsparciu wolontariuszy udało nam się zorganizować promocję kazań tego dzielnego kapłana w wielu parafiach. Niedawno otrzymaliśmy pozwolenie od Kurii Warszawsko-Praskiej na propagowanie nauki ks. Popiełuszki w tej diecezji. Obecnie pracujemy nad ustaleniem grafiku odwiedzin poszczególnych kościołów – tłumaczy Marek Kędziorek.

Dzisiaj akcja parafialna odbędzie się między innymi w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku i w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gdyni.

Zainteresowane parafie mogą kontaktować się z producentami płyt i zapraszać ich na niedzielne spotkania z wiernymi połączone z promocją nauczania patrona „Solidarności” (kontakt do Marka Kędziorka: 609 785 369).

Płyty „Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kazania” można nabyć w księgarniach „Naszego Dziennika” oraz w księgarni przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Magdalena Pachorek

NaszDziennik.pl