logo
logo

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

Włocławek upamiętnia śmierć bł. ks. Jerzego

Czwartek, 18 października 2012 (19:11)

Tradycyjnie w sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy włocławskiej tamie, w przeddzień jego męczeńskiej śmierci, odbywają się uroczystości upamiętniające te dramatyczne chwile, w których został zamordowany wielki polski kapłan.

- Zgodnie z tradycją, jak każdego roku, także i w tym spotykamy się na zaporze wodnej na Wiśle we Włocławku. Przychodzimy, by upamiętnić te dramatyczne chwile i ofiarę, jaką poniósł ten wielki polski błogosławiony – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennkiem.pl Łukasz Zbonikowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Podczas Eucharystii upamiętniającej błogosławionego kapłana została odsłonięta tablica wspominająca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

- Tegoroczne obchody to coroczne wspomnienie naszego współczesnego błogosławionego i upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. Połączenie tych obu wydarzeń wiąże się także z tym, że właśnie w 2010 roku pan prezydent Kaczyński miał przybyć w październiku do Włocławka i wspólnie z nami upamiętniać polskiego męczennika. Z wiadomych przyczyn wizyta ta nie doszła do skutku – podkreślił nasz rozmówca.

Wieloletnia nauka i przesłania, jakie nam przekazywał bł. ks. Jerzy Popiełuszko, wciąż są aktualne. One są ponadczasowe i idealnie pasują do dzisiejszego narodu polskiego.

- Mówił nam, pokazał własnym przykładem, jak wiernie trwać przy Panu Bogu, jak zło dobrem zwyciężać. Wyjawił nam, jak godnie się zachowywać w niesprzyjających nam warunkach, także zagrożenia życia. Swoją postawą pokazał, jak nie poddawać się konformizmowi, trzymać się zasad i mieć siłę „płynąć pod prąd” – podkreślił poseł Zbonikowski.

Jak dodał, „obecna sytuacja społeczna, gospodarcza i polityczna w Polsce do złudzenia przypominają wiele trudności, z jakimi mieliśmy do czynienia w latach 80., czyli czasy, w których bł. ks. Jerzy głosił swoje słowo, jak i oddał za swoją heroiczność życie”.

- Życie i postawa bł. ks. Jerzego jest szczególnie ważna dla młodych ludzi, którzy nie pamiętają tamtego okresu. Warto, aby zaznajomili się z osobą błogosławionego i kierowali się mottem „Zło dobrem zwyciężaj” w swoim życiu - zaznaczył Łukasz Zbonikowski.

Główne obchody uroczystości upamiętniających 28. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się jutro, w dniu liturgicznego wspomnienia błogosławionego.

Program jutrzejszych uroczystości w sanktuarium ks. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie:

16.00 Różaniec za Ojczyznę i odczytywanie intencji

17.00 Program słowno-muzyczny w wykonaniu artystów scen warszawskich

17.30 Powitanie pocztów sztandarowych

18.00 Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Piotra Gregera - biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl