logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Narzucone zabłąkanie

Niedziela, 8 lutego 2015 (17:15)

Ratyfikacja Konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet to fakt smutny sam z siebie, dlatego, że wprowadza złe prawo, które rodzi zabłąkanych ludzi - powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Dzisiaj wziął on udział w brefingu prasowym po swoim powrocie z Iraku.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że zadaniem tych, którzy dyrygują demokracją, jest szukanie dobrego prawa, czyli takiego, które pokazuje ludziom dobry kierunek i daje równocześnie możliwość realizacji tego dobra – podaje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI). Jak dodał ks. abp Gądecki, teraz natomiast wprowadza się zabłąkanie i ideologię, która jest popierana przez mniejszość. 

– Praktycznie perspektywy dla demokracji są coraz słabsze. To nie jest jednak powodem do desperacji chrześcijan, dlatego że chrześcijanin, nie oglądając się na prawo, idzie za Ewangelią, to znaczy, że nie może popełnić zła. Natomiast dla ludzi słabych złe prawo wskaże zły kierunek – podkreślił przewodniczący polskiego Episkopatu. 

W trakcie spotkania z dziennikarzami ks. abp Stanisław Gądecki odniósł się również do wprowadzenia w Polsce pigułki „dzień po” bez recepty i począwszy od 15. roku życia. Metropolita poznański przypomniał niedawno sformułowane stanowisko Kościoła, że jest to zakamuflowana walka z życiem. Jakkolwiek by jej nie nazywano, kupowana z receptą czy bez. 

- Gdy patrzyłem na irackie rodziny, które mają po kilkanaścioro dzieci, przypomniałem sobie stereotypowe twierdzenie, że biedni mają dużo dzieci, ale gdyby mieli pigułkę „dzień po”, to by ich nie mieli – podkreślił przewodniczący Episkopatu, dodając: tymczasem w Iraku również bogaci ludzie starają się o to, żeby mieć liczne potomstwo. – Jeżeli na kobietę przypada 1,3 dzieci, to nie ma możliwości odrodzenia, przetrwania narodu. I każdy, kto myśli trochę dalej aniżeli „dzień po”, z pewnością zauważy, jak nierozsądną rzeczą jest wprowadzanie rzeczy, które godzą w życie – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki.

IK

NaszDziennik.pl