logo
logo

Zdjęcie: Dawid Skalec/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Matka Boża Rychwałdzka powraca do domu

Niedziela, 22 lutego 2015 (08:49)

Dzisiaj rozpoczną się misje święte w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Rychwałdzie. W ostatnim dniu rekolekcji, które głoszą Ojcowie Redemptoryści, do świątyni uroczyście zostanie wprowadzony cudowny obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej. W parafii trwają przygotowania do Złotego Jubileuszu Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej. 18 lipca 1965 r. prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski ks. abp Karol Wojtyła dokonali koronacji obrazu koronami papieskimi.

Misjom świętym towarzyszy hasło: „Bóg jest miłością”. Rekolekcje głoszą redemptoryści: o. Andrzej Zając z Gliwic oraz o. Ryszard Niziołek z Wrocławia. Każdego dnia w świątyni sprawowane będą Msze św. i głoszone nauki stanowe. Każdy dzień będzie miał jakiś motyw. Poniedziałek będzie dniem pokutnym, wtorek – pojednania, środa to dzień opowiedzenia się za Chrystusem, w czwartek będzie dzień Eucharystii, w piątek dzień zawierzenia parafii Matki Bożej, w sobotę dzień świętości małżeństwa i rodziny.

W ostatnim dniu misji – 1 marca – kwadrans przed godziną jedenastą ks. bp Tadeusz Rakoczy uroczyście wprowadzi do świątyni cudowny obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej, który powróci po renowacji z Krakowa.

– Bardzo prosimy, aby – jeżeli tylko pozwoli pogoda – Członkowie Rady Parafialnej, Asysta Rychwałdzka, Orkiestra Dęta, przedstawiciele wszystkich grup duszpasterskich ze swoimi pocztami sztandarowymi, Strażacy i Górnicy, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu parafii, młodzież, Dzieci Maryi, ministranci i lektorzy zgromadzili się przed godz. 10.00 na granicy parafii od strony Żywca. Po przewiezieniu obrazu z konkatedry, gdzie obraz będzie wystawiony do kultu od piątku od godz. 18.00 do niedzieli do godz. 10.00, w uroczystej procesji wyruszymy do kościoła. Tam w bramie kościelnej obraz powita ks. bp Tadeusz Rakoczy, który wprowadzi obraz do świątyni i będzie przewodniczył liturgii Mszy św. – mówi o. Bogdan Kocańda OFMConv, kustosz sanktuarium. – Po Eucharystii przed kościołem umocujemy odnowiony krzyż misyjny na swoim miejscu i złożymy ślubowanie, a następnie obraz będzie wystawiony przy ołtarzu głównym do godz. 21.00, kiedy to wspólnotowym Apelem Jasnogórskim zakończymy dzień. Zapraszamy do licznego uczestniczenia w historycznej ceremonii wprowadzenia  Rychwałdzkiej Madonny – dodaje.

W niemal czterechsetletniej historii obecności obrazu Matki Bożej w Rychwałdzie bardzo rzadko był zdejmowany z ołtarza. Przez kilkanaście ostatnich miesięcy obraz był poddawany gruntownej renowacji. – Prace konserwatorskie przeprowadzono z inicjatywy kustosza sanktuarium o. Bogdana Kocańdy i stanowią one element przygotowania do obchodów 50-lecia koronacji obrazu – mówi Adam Karbowski, rzecznik prasowy sanktuarium. Jubileusz będzie miał miejsce 19 lipca 2015 roku.

W drodze powrotnej z Krakowa obraz zostanie wystawiony w konkatedrze żywieckiej. Przez cały sobotni dzień, 28 lutego 2015 roku, mieszkańcy Żywca i okolic będą mogli pokłonić się Matce Bożej w Jej cudownym wizerunku. Jak przypomina Adam Karbowski, obecność obrazu w Żywcu jest symboliczna, bo wyjątkowo tym razem Pani Żywiecka przychodzi do swoich wiernych, którzy pielgrzymują do Jej sanktuarium w Rychwałdzie. Ostatni raz cudowna ikona została przyniesiona do Żywca 20 lat temu – 22 maja 1995 roku, kiedy w mieście przebywał z krótką wizytą Papież Jan Paweł II. 

Małgorzata Pabis

Aktualizacja 22 lutego 2015 (12:24)

NaszDziennik.pl