logo
logo

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

Liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II

Poniedziałek, 22 października 2012 (09:48)

Dzisiaj przypada liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II wyniesionego na ołtarze 1 maja 2011 roku. W parafiach odbywają się uroczyste Msze św., intronizacje relikwii, procesje oraz czuwania modlitewne. 

Konklawe wybrało Jana Pawła II na Papieża 16 października 1978 roku. Był to już drugi wybór kardynałów jednego roku. Poprzedni Papież, Jan Paweł I, zmarł po 33 dniach od wyboru.

Inauguracja prawie 27-letniego pontyfikatu Polaka odbyła się 22 października 1978 roku na placu św. Piotra. Jan Paweł II do Domu Ojca odszedł 2 kwietnia 2005 roku. Nad Watykanem rozbrzmiał wówczas okrzyk „Santo subito” - Święty natychmiast.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbyła się 1 maja 2011 r. na Watykanie.

W dniu dzisiejszym Instytut Jana Pawła II przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaprasza na Mszę św., która będzie sprawowana o godzinie 19.00 w kościele akademickim KUL. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, kanclerz KUL.

Również w Lublinie, w parafii pw. bł. Jana Pawła II, o godzinie 18.00 rozpocznie się odpustowa Msza św.

Z kolei w Starym Sączu, w parafii św. Elżbiety, o godz. 17.00 wyruszy procesja różańcowa, która o godz. 18.00 dotrze przed ołtarz papieski. Tam zostanie odprawiona dziękczynna Msza św. za cały pontyfikat oraz za  beatyfikację Jana Pawła II.

Także w Nysie, w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, będzie sprawowana Msza św. o godz. 18.00, po której młodzież szkolna z Diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego zaprezentuje montaż słowno-muzyczny oparty na tekstach Jana Pawła II. Wykorzystane będą fragmenty m.in. „Pamięci i tożsamości”, „Tryptyku rzymskiego” i „Testamentu”.

Wczoraj w Centrum „Nie lękajcie się!” w Krakowie-Łagiewnikach  odbyły się uroczystości odpustowe ku czci bł. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. W homilii metropolita krakowski podkreślił, że „Jan Paweł II od początku wzywał świat, by nie lękał się i otworzył drzwi Chrystusowi, a mówił o tym z własnego doświadczenia” - informuje Radio Watykańskie.

- Dzielił się tym, co sam nosił w sercu, czym żył, o czym był głęboko przekonany, dlatego jego świadectwo wiary zabrzmiało tak doniośle, tak prawdziwie, tak przejmująco. Jego świadectwo przemówiło do umysłów i serc niezliczonej rzeszy chrześcijan i nie tyko chrześcijan, i ciągle przemawia  – mówił ks. kard. Dziwisz.

Po nabożeństwie na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” otwarta została wystawa prezentująca kopię Całunu Turyńskiego.

MM

NaszDziennik.pl