logo
logo

Zdjęcie: www.franc/ Inne

Nowenna przed beatyfikacją polskich męczenników

Czwartek, 5 marca 2015 (11:06)

Dziś o godzinie 16.30 w bazylice franciszkanów w Krakowie rozpocznie się dziewięciomiesięczna nowenna przed beatyfikacją polskich męczenników z Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. 

Mszy św. będzie przewodniczył o. Jarosław Zachariasz OFM Conv, przełożony krakowskiej prowincji, do której należeli męczennicy. W Eucharystii wezmą udział m.in. przełożeni franciszkańskich klasztorów, którzy specjalnie przyjadą na ten dzień z całej południowej Polski. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek będą pierwszymi polskimi misjonarzami-męczennikami wyniesionymi na ołtarze. 

Jak poinformował nas o. Jan Maria Szewek OFM Conv, od 5 marca do 5 grudnia, czyli do uroczystości beatyfikacji, we wszystkich klasztorach krakowskiej prowincji franciszkanów (24 w Polsce i 36 za granicą) codziennie podczas wspólnych modlitw z wiernymi bracia będą dziękować za dar życia i męczeństwa swoich współbraci oraz prosić o dobre przygotowanie do beatyfikacji i obfite jej owoce.

Jak nas poinformował o. Jacek Lisowski, franciszkanin pracujący w Peru, przygotowania do uroczystości trwają już także tam. 

– Największym z wyzwań jest przygotowanie duchowe Kościoła w Peru. Dlatego oprócz wspomnianej już nowenny planujemy misje we wszystkich parafiach diecezji Chimbote, spotkania i rekolekcje tematyczne w innych częściach Peru, cykl katechez w programie nauczania religii w roku szkolnym 2015, misję ewangelizacyjną w naszej parafii w Pariacoto, publikację książek i materiałów, które będą inspirowały czytelników do pogłębienia swojej wiary. To tylko niektóre propozycje – zauważa i dodaje, że jednym z większych wyzwań będzie przeprowadzenie ekshumacji ciał męczenników, wymagane w celu uzyskania relikwii na beatyfikację.

– Wiąże się to z koniecznością przebudowy części kościoła w Pariacoto, ponieważ od tego momentu miejsce spoczynku ojców Michała i Zbigniewa będzie nawiedzane przez liczniejsze pielgrzymki i z czasem stanie sią z pewnością sanktuarium – zaznacza.

Już wkrótce ruszy strona internetowa poświęcona przyszłym błogosławionym: o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu i o. Michałowi Tomaszkowi.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek ponieśli śmierć męczeńską z rąk terrorystów ze Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru 9 sierpnia 1991 r. Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się w 1996 roku. 3 lutego 2015 r. Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę na ich beatyfikację, która odbędzie się 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl