logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Potrzeba dziś cywilizacji miłości

Czwartek, 4 czerwca 2015 (20:33)

O szerzącej się cywilizacji śmierci, o walce z godnością człowieka i o potrzebie cywilizacji miłości mówił w Boże Ciało w kościele Matki Boskiej Bolesnej u Ojców Pasjonistów w Łodzi ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita łódzki przewodniczył Mszy Świętej o godzinie 10.00, po której wyruszyła procesja eucharystyczna. Ksiądz arcybiskup w homilii wygłoszonej do licznie zgromadzonych wiernych zwrócił uwagę na to, że tylko jedność chrześcijan może zaświadczyć o Bogu i Jego miłości.
Z takim przesłaniem miłości, które jest w Najświętszym Sakramencie, wychodzimy dzisiaj poza bramy kościoła, aby za św. Pawłem VI nieść przesłanie o cywilizacji miłości do naszych domów, rodzin, przyjaciół, wspólnot i środowisk – mówił ks. abp Marek Jędraszewski. 

W centrum cywilizacji miłości, kultury miłości jest osoba ludzka i jej godność – mówił metropolita łódzki. Zaznaczył również, że osoby ludzkiej nie można traktować jak przedmiot czy narzędzie. Każda osoba ludzka zasługuje na poszanowanie jej godności i praw, zwłaszcza prawa do życia od pierwszej chwili swojego istnienia aż do naturalnej śmierci. 

Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że pojęcie cywilizacji miłości bardzo często pojawiało się w nauczaniu św. Jana Pawła II. To również po raz pierwszy u niego pojawiło się pojęcie cywilizacji śmierci. Metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że współcześnie to właśnie cywilizacja śmierci zaczyna ogarniać świat Zachodu i niestety próbuje również znaleźć swoje miejsce w naszej Ojczyźnie. 

Cywilizacja śmierci wdziera się do Polski przez ustanowione prawa uderzające w godność osoby ludzkiej, w świętość życia, w niezrównaną więź, jaką jest małżeństwo kobiety i mężczyzny, i w świętość rodziny – mówił ks. abp Marek Jędraszewski i dalej dodał: „ Z jakim bólem musimy dzisiaj wspomnieć o tych, którzy niekiedy przyznają się oficjalnie do przynależności do Kościoła katolickiego, a jednocześnie zwalniają z pracy lekarzy, którzy odmówili przeprowadzenia aborcji, bo uważali, że to dziecko istniejące w łonie matki jest dzieckiem, a nie jakąś zwykłą grupą komórek”.

Metropolita łódzki zauważył również, że pomimo korzystnego wyroku sądu nie padło ani jedno słowo „przepraszam” w stosunku do zwolnionych lekarzy. To jest właśnie przejaw triumfu cywilizacji śmierci nad cywilizacją miłości.

Ks. abp Marek Jędraszewski mówił także o ratyfikowanej konwencji antyprzemocowej, wg której to religia i tradycyjna, zdrowa i normalna rodzina jest źródłem przemocy wobec kobiet i patologii, a nie alkohol, narkotyki czy brak pracy. Chrześcijaństwo ze swoim przesłaniem miłości jest źródłem przemocy? – pytał metropolita łódzki.

– Jakże bolesne jest to, że wierność Ewangelii bywa nazywana powrotem do średniowiecza – mówił ks. abp Jędraszewski. Kiedy to właśnie miłość pochodząca z Ewangelii może być lekarstwem na wszystkie patologie. – Ani zgody, ani bezpieczeństwa nie zbuduje się na wartościach stanowiących zaprzeczenie Ewangelii. Jedność buduje się na miłości – ofiarnej, przebaczającej, cichej, silniejszej niż śmierć, gotowej do poświęceń – dodał.

Metropolita łódzki zwrócił również uwagę na zarzuty, że Polska to państwo wyznaniowe. – Czy Kościół ma narzędzia państwowego ucisku? Czy ideologia gender i inne podobne nie są pewnym wyznaniem zupełnie pozbawionym rozsądku, mówiące o tym, że płeć biologiczna nie ma znaczenia, czy się jest kobietą, czy mężczyzną i że wszystko zależy od tego, co my aktualnie chcemy i co za chwilę możemy odwołać. Próbuje się to wtłaczać przez pewne programy już od przedszkoli, po szkoły podstawowe, średnie i jeszcze dalej. To jest państwo wyznaniowe. Ktoś uznał, że to jest dogmat i trzeba to wprowadzać – podkreślał kaznodzieja.

Chrystus i Jego miłość do nas to jedyny ratunek i prawda, dlatego powinniśmy budować nasze życie na miłości, takiej jakiej nauczył nas Jezus, również przez swój krzyż. Nie dziwi więc i to, że to właśnie krzyż chce się usunąć z przestrzeni publicznej, bo to właśnie w krzyżu jest przesłanie cywilizacji miłości. 

Archidiecezja łódzka

NaszDziennik.pl