logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

IPN przygotuje publikację dla pielgrzymów ŚDM

Niedziela, 14 lutego 2016 (21:52)

Instytut Pamięci Narodowej przygotuje publikację o historii Polski dla pielgrzymów, którzy w lipcu przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. Broszurę otrzymają m.in. relacjonujący to wydarzenie dziennikarze oraz zarejestrowani uczestnicy ŚDM.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak, autorami broszury będą prezes IPN Łukasz Kamiński i dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN.

Dodała, że broszura ma przedstawiać w syntetycznej formie całą historię Polski. Prawdopodobnie będzie mieć ok. 80 stron i ma być bogato ilustrowana. Zostanie wydrukowana w 9 oficjalnych językach ŚDM.

Obecnie trwa przygotowywanie tekstu, potem zostanie wybrana szata graficzna. Wysokość nakładu nie została na razie ustalona.

– Pomysł przygotowania broszury zrodził się w Krakowie przed rokiem. Zależy nam, by była to historia Polski, z dobitnym podkreśleniem historii XX wieku. Chcemy wykorzystać tę okazję do podjęcia akcji przeciwko sformułowaniem typu „polskie SS” – mówił dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota. Dodał, że jest to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Sprawa Zagranicznych i IPN. 

Potwierdziło to także biuro rzecznika prasowego MSZ. – Prezes IPN jest współautorem publikacji, poświęconej w całości dziejom Polski, w tym roli naszego kraju w rozwoju chrześcijaństwa. Publikacja, mająca promować Polskę wśród młodych ludzi z całego świata, jest wspólnym – także w aspekcie finansowym – przedsięwzięciem MSZ i IPN – poinformowano. 

Ustalony ma być jeszcze sposób dystrybucji broszury. – Chcielibyśmy, żeby dotarła ona do dziennikarzy relacjonujących ŚDM, hierarchów, koordynatorów grup i pielgrzymów – powiedział Lasota.

Krakowski oddział IPN przygotowuje dla pielgrzymów także publikację „Kraków – Nowa Huta. Enter”, poświęconą dziejom Nowej Huty. Ze względu na międzynarodową rangę ŚDM ukaże się ona w języku polskim, angielskim i hiszpańskim.

Będzie to poszerzona wersja broszury przygotowywanej dla szkół w ramach projektu „Nowa Huta – Miasto Pracy i Walki Pamięci i „Solidarności”. Krakowski oddział IPN realizował ten projekt we współpracy z Radami Dzielnic Nowej Huty, naukowcami i opozycjonistami z czasów PRL.

Broszura przybliży pielgrzymom specyfikę Nowej Huty, której dzieje są obrazem przemian ideologicznych, społecznych i gospodarczych XX wieku. Publikacja będzie wzbogacona informacjami o roli Krakowa w Europie, o wydarzeniach II wojny światowej i zmianach na arenie międzynarodowej po 1945 r. Na przełomie roku media informowały, że MSZ chciał zlecić przygotowanie takiej broszury historykowi z UJ prof. Andrzejowi Nowakowi. Ostatecznie jednak zajmie się tym IPN – poinformowało biuro prasowe MSZ.

RS, PAP

NaszDziennik.pl