logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Katarzyna Cegielska/ Nasz Dziennik

Dziedzictwo Mieszka I

Czwartek, 25 lutego 2016 (02:15)

Mamy obowiązek kontynuowania dzieła Mieszka I, który roztropnie i dalekowzrocznie wybrał cywilizowany świat chrześcijański i wprowadził w ten świat swoich poddanych – podkreślał prof. dr hab. Krzysztof Ożóg podczas konferencji naukowej „Znaczenie Chrztu Polski w dziejach Ojczyzny” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Chrzest Polski w 966 roku na zawsze ustanowił tożsamość naszej Ojczyzny. – Nie trzeba wyrzekać się naszych wspólnych korzeni, nie trzeba mieć kompleksów Europejczyka. Tamto wydarzenie sprzed tysiąca pięćdziesięciu lat dało nam wymiar europejski, Chrystusowym duchem przeniknięta została nasza kultura, polityka odpowiedzialnych za naród Polan – mówił, otwierając konferencję o. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM.

Głównym referatem konferencji było wystąpienie prof. dr. hab. Krzysztofa Ożoga z Krakowa, który mówił o chrzcie Mieszka I jako fundamencie Polski. – Trudno znaleźć ważniejszą datę w historii Polski od przyjęcia chrztu w 966 roku – mówił prelegent. Analizując wydarzenia tamtych czasów, wyjaśniał znaczenie i tło historyczne decyzji władcy Polan o przyjęciu chrztu. Kiedy około 960 roku Mieszko I przejmował władzę w państwie Polan, w sytuacji zagrożenia ze strony plemion wieleckich sprzymierzył się z Bolesławem, księciem czeskim, ojcem Dobrawy. Alternatywą – jak wykazywał prof. Krzysztof Ożóg – mógł być sojusz z pogańskimi Rusią Kijowską lub Węgrami. Sojusz przeciw Wieletom poprzez małżeństwo z Dobrawą warunkował przyjęciem chrztu.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Katarzyna Cegielska

Nasz Dziennik