logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: CIAT/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

Aby człowiek był chroniony

Poniedziałek, 7 marca 2016 (04:09)

Parlament powinien podjąć pracę nad pełną ochroną prawną genomu człowieka w Polsce – podkreślili członkowie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.

Członkowie Zespołu zapowiedzieli wydanie specjalnego oświadczenia, w którym wskazane zostaną zgubne skutki manipulacji ludzkim genomem.

W Wielkiej Brytanii Komisja ds. Embriologii i Płodności wydała pozwolenie na eksperymentowanie na ludzkich embrionach, które pozostają z metody in vitro.

– Takie eksperymenty mogą zaburzać cały genom człowieka – ostrzega genetyk prof. Alina Midro. – Takie manipulacje na materiale genetycznym prowadzone na zarodkach mogą jednocześnie zaburzać cały genom człowieka. Jeżeli będzie przekazywanie z pokolenia na pokolenie takich zaburzeń, to zagraża to następnym pokoleniom – powiedziała prof. Midro.

Jak wyjaśnia, do manipulacji nad ludzkim genomem wykorzystuje się technikę biotechnologiczną CRISPR CAS 9, która jest techniką systemu edytowania genów będącą swoistym GPS-em po ludzkim genomie, czyli zbiorze genów i informacji regulujących te geny.

– Z naszego DNA wybierany jest pewien odcinek, który jest wycinany. Następnie albo to się zrasta, albo w to miejsce można wstawić inną informację genetyczną – tłumaczy członkini Zespołu. Zwraca uwagę, że celem tej metody jest nie tylko badanie funkcjonowania pewnych genów, ale również wykorzystywanie embrionów jako przedmiotu do uzyskania komórek macierzystych.

– To jest nie do przyjęcia. Takie działania są bioetycznie naganne – podkreśla prof. Midro.

W czasie obrad podjęto również kwestię negatywnych skutków stosowania metody in vitro. Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP obradował w Warszawie pod przewodnictwem ks. abp. Henryka Hosera.

RS, KAI

NaszDziennik.pl