logo
logo

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Europa Zachodnia odwróciła się od chrześcijaństwa

Niedziela, 3 kwietnia 2016 (20:20)

Kilka tysięcy mieszkańców Wałbrzycha oraz innych rejonów diecezji świdnickiej uczestniczyło  w sobotnich uroczystościach upamiętniających odejście do Domu Ojca  św. Jana Pawła II. 

Tegoroczne obchody połączono z Diecezjalnym Dniem Młodzieży, a towarzyszyły im symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyż oraz Ikona Matki Bożej. Mszy św. transmitowanej przez Radio Maryja i Telewizję Trwam przewodniczył ordynariusz świdnicki ks. bp Ignacy Dec.

Nawiązując w homilii do Słowa Bożego na sobotę, biorąc także pod uwagę fakt, że jest to celebracja w 11. rocznicę odejścia do wieczności św. Jana Pawła II , oraz obecność młodych na Diecezjalnym Dniu Młodzieży, ks. bp Ignacy Dec rozważył kilka wezwań, jakie kieruje do nas Zmartwychwstały Chrystus. Mówiąc o wezwaniu do głębokiej wiary, ordynariusz świdnicki podkreślił, że wiara, doświadczenie Pana Boga, przebywanie w jedności z Chrystusem, jest naszym wolnym wyborem, ale – dodajmy – wyborem niesionym, wspomaganym łaską Bożą, o którą trzeba się modlić. Powinniśmy również pamiętać, że wiary nie otrzymuje się raz na zawsze, tak jak nie otrzymuje się na zawsze miłości i wolności. Musimy jak najczęściej modlić się o dar wiary, o dar trwania przy Bogu.

Wskazując z kolei na wezwanie do posłuszeństwa Bogu, kaznodzieja odniósł się do dzisiejszego pierwszego czytania, w którym widzimy apostołów Piotra i Jana odważnie nauczających o Jezusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym.

– To, co działo się w Jerozolimie w okresie powielkanocnym, a potem w ciągu trzech pierwszych wieków chrześcijaństwa, powracało raz po raz na zegarze historii Kościoła. Agresja przeciwko Panu Bogu i Kościołowi nasiliła się w czasach nowożytnych, poczynając od rewolucji francuskiej pod koniec XVIII wieku. Ugruntowywała się w materialistycznych i nihilistycznych filozofiach XIX wieku, a potem w totalitaryzmach wieku  XX, a dzisiaj odżyła w liberalizmie i w neomarksizmie, który stał się niestety ideową podstawą Unii Europejskiej – akcentował ks. bp Dec.

Pasterz Kościoła świdnickiego dodał w tym kontekście, że Europa Zachodnia wyraźnie odwróciła się od chrześcijaństwa.

– Wielu ludzi na Zachodzie straciło wiarę w wyniku nagłaśniania antychrześcijańskich mitów. Na mapie dzisiejszej Europy pozostała jeszcze Polska jako kraj, który w dużym stopniu pozostał jeszcze przy wartościach chrześcijańskich i narodowych. Doświadczamy, że są usiłowania pozbawić nas tej postawy, tego duchowego skarbu. Do niedawna nasze ekipy rządowe ulegały wpływom przywódców Unii i pod ich dyktando promowano system wartość bez Boga, czasem wmawiając nam, że są katolikami. Niewiele zrobiono, aby się przeciwstawić tym wszystkim, którzy chcieli zdechrystianizować Polskę. Dzisiaj ich zwolennicy szukają u nich poparcia w obronie w Polsce rzekomo zagrożonej demokracji – zauważył kaznodzieja.

Kończąc homilię, ksiądz biskup apelował, byśmy głosili Ewangelię w postawie radości.

Marek Zygmunt, Wałbrzych

NaszDziennik.pl