logo
logo

Zdjęcie: Fot arch. Radia Maryja/ Inne

Jan Paweł II ocalił Radio Maryja

Środa, 18 maja 2016 (01:16)

Z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego, rozmawia Małgorzata Bochenek.

 

Dziś przeżywamy konsekrację świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Jakie znaczenie dla Księdza Arcybiskupa ma to wydarzenie?

– Zaproszenie na tę ważną dla całego Kościoła uroczystość przyjąłem z ogromną radością i wdzięcznością. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w konsekracji świątyni, która powstała jako wotum za pontyfikat św. Jana Pawła II. Bardzo się cieszę, że została ona wzniesiona, dzięki wielkiej ofiarności ludzi, w centrum ewangelizacyjnym utworzonym przez Ojców Redemptorystów w Toruniu. Ta świątynia to wielki dar dla Papieża, także za życzliwość, którą zawsze okazywał Radiu Maryja. Ojciec Święty Jan Paweł II ocalił tę rozgłośnię. W sytuacji kiedy osoby jej nieprzychylne dążyły do tego, aby ją zlikwidować, Papież św. Jan Paweł II zdecydowanie wstawił się za Radiem Maryja, wskazując na jego ważną rolę i misję w Kościele. Po zamachu na placu św. Piotra i cudownej interwencji Maryi, na Krzeptówkach w Zakopanem została wybudowana świątynia – wotum za uratowane życie św. Jana Pawła II. Kościół Matki Bożej Fatimskiej konsekrował Papież. Dziś konsekracja świątyni w Toruniu, która jest wotum wdzięczności za cały pontyfikat św. Jana Pawła II. To będzie miejsce szczególne.

Między innymi dlatego, że znajduje się w niej replika prywatnej kaplicy św. Jana Pawła II, w której modlił się w Watykanie?

– Tak, również przez ten fakt. Cieszę się, że na pewnym etapie powstawania świątyni w Toruniu mogłem pomóc. Już jako sekretarz Ojca Świętego Benedykta XVI wprowadzałem architektów do kaplicy św. Jana Pawła II w Watykanie, którzy dokonywali szczegółowych pomiarów po to, aby wierna kopia papieskiej kaplicy mogła powstać w toruńskiej świątyni. Również obraz Matki Bożej, który ks. kard. Stanisław Dziwisz przekazał o. Tadeuszowi Rydzykowi, osobiście dawałem do podpisania Janowi Pawłowi II. Podpis Papieża widnieje na awersie tego obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Królowej Polski. Obraz ten w kaplicy Papieża był zawieszony tuż pod krzyżem.

„Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji, prowadź nas, prowadź Radio Maryja i bądź jego Opiekunką” – wzywał św. Jan Paweł II. Teraz świątynia – wotum wdzięczności za jego pontyfikat ma wezwanie Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji.

– Święty Jan Paweł II u progu nowego tysiąclecia zachęcał wszystkich, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, do podejmowania nowej ewangelizacji. Wezwanie Maryi pod tym tytułem odwołuje się do wielkiej idei św. Jana Pawła II, abyśmy głosili Ewangelię na ulicach, byśmy przepowiadali Chrystusa w domach.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik