logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Radio cywilizacji miłości

Środa, 18 maja 2016 (20:06)

To miłość do słuchaczy, do Polaków, do Kościoła przynagla Radio Maryja do budowania cywilizacji miłości, do propagowania tego, co służy dobru i prawdzie – powiedział ks. kard. Zenon Grocholewski.

Cztery lata trwała budowa kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Dziś Rodzina Radia Maryja przeżywała uroczystą konsekrację świątyni będącej wotum wdzięczności Narodu Polskiego za pontyfikat największego z rodu Słowian. Konsekratorem kościoła i legatem papieskim na to wydarzenie był ks. kard. Zenon Grocholewski.

– Jest dla mnie powodem ogromnej radości fakt, że przypadło mi konsekrować ten kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, reprezentując Papieża Franciszka, który łączy się z nami podczas tej uroczystości – powiedział na rozpoczęcie homilii ksiądz kardynał.

Przypomniał, że dzieła zainicjonowane przez Ojców Redemptorystów spotykają się z wieloma niesprawiedliwymi atakami.

– Ojciec Tadeusz opierał się odważnie tym atakom, podejmowanym – o zgrozo! – ze strony tych, którzy chcieli i chcą uczyć demokracji i wolności mediów – podkreślił.

Dzieła Ojców Redemptorystów to nie tylko Radio Maryja, ale także Telewizja Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – zwrócił uwagę ks. kardynał. Dodał, że dzieła te „pracują nie po to, by dominować, lecz by służyć”.

Impulsem do codziennej posługi jest miłość. To ona daje siłę do walki o prawdę i do przeciwstawiania się złu, a więc budowania cywilizacji miłości.

– To miłość do słuchaczy, do Polaków, do Kościoła przynagla te ośrodki do budowania cywilizacji miłości, do propagowania tego, co służy dobru i prawdzie, do przeciwstawiania się temu, co szkodzi, co jest złem, co obraża Boga i prawdę o człowieku. Skłania więc między innymi do obrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział główny konsekrator.

Ksiądz kard. Zenon Grocholewski odniósł się do wezwania kościoła: Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Podkreślał, że każdy z nas jest powołany do głoszenia Ewangelii z „nową gorliwością”.

– Wszyscy jesteśmy powołani do ewangelizacji. To mówił Sobór Watykański II, to wielokrotnie podkreślał św. Jan Paweł II, o tym mówił Papież Benedykt XVI i to powtarza Papież Franciszek – powiedział kaznodzieja.

Współkonsekratorami kościoła byli współpracownicy św. Jana Pawła II: ks. kard. Stanisław Dziwisz i ks. abp Mieczysław Mokrzycki, oraz ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

W uroczystości konsekracji wzięło udział duchowieństwo, przedstawiciele świata nauki i polityki z premier Beatą Szydło na czele. Szczególnym gościem była Anna Ben Ezra, attaché ds. kultury Ambasady Izraela w Polsce. Jej obecność związana jest z faktem, iż toruński kościół jest miejscem pamięci o Polakach, którzy oddali życie za Żydów podczas II wojny światowej.

Rafał Stefaniuk

NaszDziennik.pl