logo
logo

Zdjęcie: Unsplash/ Domena publiczna

Na początek wiara

Wtorek, 23 sierpnia 2016 (22:00)

Wiara jest tematem przewodnim pierwszego dnia triduum przygotowującego do Aktu zawierzenia polskich parafii Matce Bożej Królowej Polski. Parafie dokonają go w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, jako kolejny etap obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.

Działająca w ramach Konferencji Episkopatu Polski Komisja Duszpasterska zaproponowała, by bezpośredniemu przygotowaniu do Aktu zawierzenia parafii Matce Bożej Królowej Polski towarzyszyły trzy cnoty Boskie: wiara, nadzieja i miłość, rozpatrywane w życiu Matki Najświętszej.

Tematem przewodnim pierwszego dnia przygotowań do Aktu zawierzenia parafii jest wiara. Jak zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, odpowiedź Maryi: „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według Twego słowa”, to szczyt postawy religijnej wobec Boga, to pełna prostoty dyspozycyjność wobec planów Bożych.

– Maryja jest znakiem, że to Bóg działa pierwszy, a wiara zawsze jest Jego darem. Ona ten dar z pełną wolnością przyjęła. Jej pytanie o to, jak się to stanie, nie jest szukaniem zaspokojenia czystej ciekawości, lecz pytaniem o to, jak ma wypełnić wolę Bożą. Dlatego żona Zachariasza Elżbieta powie Jej potem: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła” – czytamy o tym w materiałach Komisji Duszpasterstwa na triduum przygotowania do Aktu zawierzenia parafii Matce Bożej – mówi rzecznik Episkopatu.

Akt zawierzenia polskich parafii Matce Bożej Częstochowskiej Królowej Polski obejmie wszystkie parafie Kościoła katolickiego w Polsce i na emigracji. Modlitwa zostanie odczytana w parafiach w piątek, 26 sierpnia, czyli w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

RS, KAI

NaszDziennik.pl