logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

I Ogólnopolska Pielgrzymka Farmaceutów

Sobota, 15 października 2016 (20:36)

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach trwa I Ogólnopolska Pielgrzymka Farmaceutów. W sobotę uczestniczył w niej ks. kard. Stanisław Dziwisz, który udzielił wydarzeniu swojego patronatu.

 

W pierwszym dniu pielgrzymki farmaceuci wysłuchali konferencji oraz świadectw swoich kolegów. Wspólnie przeszli przez Bramę Miłosierdzia, uczestniczyli we Mszy św. i Godzinie Miłosiedzia.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak. Sercanin podkreślał, że dziś trwa walka kulturowa z chrześcijaństwem, czyli z Jezusem.

– Stąd też pojawiają się naciski na Polskę – powiedział i dodał, że cywilizacja europejska przeżywa dziś wielki kryzys i istnieje wielkie ryzyko, że zostanie zastąpiona łagodną wersją islamu. – Tak wieszczą socjolodzy – powiedział. I postawił pytanie: – Czy tak się stanie?

Ks. Lucjan Szczepaniak mówił, że dziś świat i Europa doświadczają kryzysu tożsamości, kryzysu religijnego, w wyniku czego ruguje się wartości.

– Trwa proces sekularyzacji. Chrześcijaństwo staje się wstydliwym elementem przestrzeni medialnej – ubolewał. Dodał, że jesteśmy świadkami tego, jak burzone są fundamenty chrześcijańskie. Wtedy – jak mówił kaznodzieja – pojawiają się liczne problemy: aborcja, antykoncepcja, związki homoseksualne, niszczona jest rodzina.

– Przybywamy tu jako grupa zawodowa, grupa, która pragnie żyć zgodnie z zasadami wiary, ale również jest wierna kodeksowi etycznemu – mówił.

Niestety, farmaceuci na co dzień stają przed trudnymi wyborami etycznymi i by zachować swoje wartości, często muszą wykazać się męstwem.

– Niech nasze pielgrzymowanie umocni w nas wiarę. Da siłę męstwa, wiary, nadziei, miłości, by człowieka zawsze traktować jak brata, a nie wroga. Nawet, kiedy nie podziela naszych poglądów. By umieć zło zwyciężać dobrem – zakończył kapłan.

Jedna z uczestniczek pielgrzymki – Ewa z Krakowa – podkreślała, że dziś trudno być farmaceutą, a jednocześnie żyć wartościami, jakie płyną z wiary.

– Nas nie obowiązuje klauzula sumienia. W momencie, kiedy mamy podać środek antykoncepcyjny czy poronny, właściwie możemy tylko tłumaczyć, prosić, namawiać, by tego nie robić. Nasi pracodawcy często nie chcą tego tolerować i kończy się to utratą etatu – powiedziała.

Z kolei Barbara wyraża ogromną radość z tego, że doszło do spotkania farmaceutów z całej Polski.

– Wielu z nas przeżywa podobne problemy i nieraz nie wiemy, jak sobie radzić. Wielu z nas przeżywa ogromne dylematy moralne. Mam nadzieję, że ta pielgrzymka pomoże nam znaleźć wyjście z tych trudnych problemów – mówiła.

W drugim dniu pielgrzymki – w niedzielę – zaplanowano nawiedzenie sanktuarium św. Jana Pawła II. O godz. 10.00 w programie wpisano rozważanie Słowa Bożego pod przewodnictwem o. dr. Krzysztofa Niewiadomskiego (aula Jana Pawła II), a dalej konferencję ks. dr. hab. Lucjana Szczepaniaka SCJ. Pielgrzymkę farmaceutów zakończy w samo południe Eucharystia w intencji uczestników pielgrzymki (bazylika Bożego Miłosierdzia). Homilię wygłosi ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski oraz Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.

 

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl