logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: M. Bochenek/ Nasz Dziennik

Święty żołnierz Chrystusa

Wtorek, 18 października 2016 (16:19)

W dniu kanonizacji męczennika za wiarę José Sáncheza del Río jego relikwie przywiezione z redakcji „Naszego Dziennika” były obecne w Krakowie.

 

Gdy Ojciec Święty Franciszek 16 października kanonizował meksykańskiego męczennika, w znaku relikwii św. José Sánchez del Río gościł w krakowskiej parafii św. Jana Kantego w Bronowicach. Relikwie nowego świętego zostały uczczone podczas dwóch Mszy św. – sprawowanej dla młodzieży, a następnie dla dzieci. W homiliach proboszcz parafii ks. Zbigniew Zięba przybliżał słuchaczom postać świętego, który jako czternastolatek był gotowy ofiarować swoje życie za Chrystusa.

– Teraz José, ten młody żołnierz Jezusa Chrystusa, jako święty jest odpowiedzialny za organizowanie oddziału ludzi podążających za Chrystusem – mówił do dzieci ks. Zięba.

Specjalnie na uroczystość dzieci ze szkoły podstawowej wraz ze swoją katechetką Karoliną Pasiut ułożyły Litanię na cześć św. José. Jej tekst został przyniesiony do ołtarza w czasie procesji z darami. Zgromadzeni modlili się nią także do Boga za wstawiennictwem nowego świętego.

– To wyjątkowe przeżycie, że w tym dniu kanonizacji naszego rówieśnika możemy się z nim spotkać, że jest obecny wśród nas – mówi czternastoletnia Antosia.

– Dla naszych dzieci wielkim doświadczeniem jest spotkanie z tym świętym, który zginął, będąc w ich wieku. Może nawet nie potrafią ubrać w słowa swoich przeżyć, ale bardzo to przeżywają – zaznacza pani Violetta, która wspomaga parafialną scholę grą na skrzypcach.

Relikwie św. José Sáncheza del Río odwiedziły w niedzielę jeszcze inną krakowską parafię – pw. św. Wojciecha. Idea peregrynacji zrodziła się spontanicznie.

– Gdy dowiedzieliśmy się, że relikwie św. José Sáncheza del Río będą obecne w parafii św. Jana Kantego, zapragnęliśmy, aby przybyły również do nas – zaznacza katechetka Izabella Bochenek.

Relikwie pierwszego stopnia José Sáncheza del Río do Krakowa przybyły z redakcji „Naszego Dziennika” z Warszawy. Naszej redakcji zostały one przekazane w Meksyku w lutym br.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik