logo
logo
zdjęcie

Sebastian Karczewski

Zamknięty „Kościół otwarty”

Piątek, 9 grudnia 2016 (21:00)

Już w środę nie tylko środowiska tzw. Kościoła otwartego w Polsce podniosły larum. Powodem jest papieska nominacja nowego metropolity krakowskiego, którym został ks. abp Marek Jędraszewski. „Kontrowersyjny biskup w Krakowie”  – ogłosiła „Polska. Times”. „Arcybiskup Jędraszewski słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi” – czytamy z kolei na łódzkim portalu Wyborcza.pl.

Z „Gazety Wyborczej” dowiadujemy się, że nominacja „zmartwiła” pana Jana Turanua. Publicysta zdziwiony jest tym, że – jego zdaniem – Ojciec Święty na stolicę biskupią w Krakowie mianował swojego opozycjonistę, który ponoć nie krytykował obecnego Następcy św. Piotra wyłącznie ze względów dyplomatycznych. „Polski Kościół nie idzie drogą Franciszka” – przekonuje Jan Turnau.

Na portalu internetowym Polityka.pl Adam Szostkiewicz określił nowego metropolitę krakowskiego mianem „przedstawiciela katolicko-narodowej wojny kulturowej”, który w polskim Kościele „stoi na antypodach linii duszpasterskiej Macharskiego czy Wojtyły”. Publicysta sugeruje, że nominacja ta jest dowodem, iż „otoczenie Franciszka nie ma pojęcia o Polakach”.

Pozwolę sobie zakończyć na tych kilku przykładowych cytatach. Tych wszystkich, którzy lubią się czasami pośmiać, oglądając tego rodzaju komediodramaty, zapraszam choćby do lektury komentarzy na stronie internetowej „Tygodnika Powszechnego”…

Czytając to wszystko, można odnieść wrażenie, iż Ojciec Święty popełnił wielki błąd, nie uzgadniając nominacji nowego metropolity krakowskiego z – jak stwierdził Adam Szostkiewicz – z przedstawicielami „jednego z najciekawszych nurtów powojennego katolicyzmu”, który uformował wokół „Tygodnika Powszechnego”, miesięcznika i wydawnictwa Znak. Na stronie internetowej „Newsweeka” Maciej Gajek stwierdził, że ks. abp Marek Jędraszewski „będzie miał kłopot, by dogadać się z krakowskim «kościołem otwartym»”. Z pewnością. Jeśli ów „kościół otwarty” będzie na Kościół katolicki wciąż tak zamknięty…

Sebastian Karczewski

NaszDziennik.pl